اخبار

جمهوری اسلامی ایران در فهرست سیاه

“اف‌اِی‌تی‌اف” یا گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، ایران را وارد فهرست سیاه خود کرده است چون مجمع تشخیص مصلحت نظام از تصویب برخی از لایحه‌های آن خودداری کرده است، اقدامی که تراکنش‌های بانکی ایران در عرصه بین‌‌المللی را نیز محدودتر کرده است.گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی، اف‌ای‌تی‌اف اعلام کرد که رژیم ایران کماکان در فهرست سیاه این سازمان بین المللی باقی می‌ماند. …

به گزارش خبرگزاری رویترز، “مارکوس پلیر” رئیس گروه ویژه اقدام مالی اعلام کردە است کە در وضعیت ایران تغییری رخ نداده و به همین دلیل مشمول اقدام‌های متقابل و محدودکننده باقی خواهند ماند.

این گروه بین‌المللی که با هدف مبارزه با پول‌شویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند، تصویب چند لایحه مرتبط با پولشویی را برای خروج رژیم ایران از فهرست سیاه لازم می‌داند.

گروه اف‌ای‌تی‌اف دو سال پیش پس از اینکه حکومت ایران از تصویب برخی لوایح مربوط به پولشویی و اصلاحات لازم در نظام مالی خود خودداری کرد، اعلام کرد که جمهوری اسلامی را به فهرست سیاه خود بازگردانده است.

داود دانش‌جعفری استاد دانشگاه در این باره گفت: در صورت عدم همکاری با این نهاد، راهکار جایگزین، همین وضع موجود است. یعنی هزینه‌های اضافی بر معاملات تجاری کشور همچنان تحمیل خواهد شد. این هزینه‌های اضافی به این دلیل است که کشورهای دیگر به هنگام انجام مبادلات مالی باید تدابیر مضاعفی اتخاذ کنند که این تدابیر هزینه معامله را افزایش می‌دهد. این موضوع تازه مربوط به مواردی است که طرف معامله تمایل انجام معاملات با ریسک بالا را داشته باشد، در بسیاری از موارد طرف معامله به هیچ قیمتی حاضر نیست تبعات معامله با ریسک بالا را بپذیرد و لذا در این میان بانک‌ها و تمام نهادهای مالی ایرانی هر روز در صحنه بین‌المللی منزوی‌تر خواهند شد.

این در حالی است که پاسدار احمد وحیدی، وزیر کشور در دولت رئیسی ضمن مخالفت با پیوستن به این سازمان بین المللی گفت: در موضوع FATF شاهد هستیم که آنها در پوشش یک سازمان مبارزه با پولشویی یک جریان شکل‌دهنده امنیتی را به‌وجود آورده‌اند، در حقیقت FATF یک سازمان اقتصادی نیست بلکه یک سازمان امنیتی است.

او طی سخنانی اظهار داشت: ما امروز در پناه معماری‌ای که امام بزرگوار کردند، حرکت خود را به‌پیش می‌بریم.

غرب حلقه محاصره جمهوری اسلامی را تنگ تر می‌کند؟

ویلیام برنز، رئیس اطلاعات مرکزی آمریکا گفته: احتمال بازگشت به تبعیت کامل از توافق برجام کماکان وجود دارد ولی علامت سؤال بزرگ این است که رژیم ایران در این مورد تا چه حد جدی است. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران قرار است امروز در پاریس با نمایندگان سه کشور بزرگ اروپایی دیدار کند. رابرت مالی این هفته به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس سفر کرده بود.

در همین حال نخست وزیر اسرائیل قرر است روز جمعه با رئیس جمهور روسیه، پیرامون یک رشته مطالبی که به ایران، برجام، سوریه و روابط دوجانبه اسرائیل و روسیه مربوط می شود گفتگوهای  انجام دهد. این نخستین بار است که نخست وزیر جدید اسرائیل با رهبر روسیه دیدار می کند و مسائلی که در میان گذاشته خواهد شد، از اهمیت امنیت و سیاسی برخوردار است.

تحلیل گران سیاسی معتقد اند، خیزش مردمی هنگامی که رخ دهد، هیچ بمب اتمی نمی تواند از آن جلوگیری کند. تجربه گذشته نشان داده که هیچ قدرت نظامی و داشتن توپ و تانک و هواپیمای جنگی، مانع سقوط دولت ها نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا