اجتماعی

پرندگان مهاجر در تالاب‌های استان همدان فرود آمدند

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت که با آغاز مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی در مسیر مهاجرت از کشورهای شمالی به مناطق جنوبی، در تالاب های این استان فرود آمدند.

«مهدی صفی خانی» روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به کاهش میزان بارندگی و خشکسالی ها، تالاب‌ها، آبگیرها و زیستگاه های آبی استان همدان در سال جاری میزبان شمار کمی از پرندگان مهاجر هستند.

وی با اشاره به خشک شدن تالاب «آق گل» ملایر و «چم شور» اسدآباد، اظهار داشت: دیگر تالاب ها و زیستگاه های آبی و سدهای استان همدان نیز به دلیل خشکسالی و کاهش چشمگیر بارندگی ها، شرایط خوبی ندارند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: کاهش آب موجود در زیستگاه های پرندگان آبزی موجب تراکم پرندگان مهاجر در اندک زیستگاه های موجود استان شده که شلوغی آبگیرها احتمال انتقال بیماری بین پرندگان را افزایش می دهد.

صفی خانی ادامه داد: تیم های محیط زیست و دامپزشکی استان همدان به صورت مستمر و منظم زیستگاه های آبی منطقه را بررسی و کنترل می کنند که تاکنون هیچ موردی از بیماری آنفولانزای پرندگان و طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سطح استان مشاهده و گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه همه ساله زیستگاه های آبی استان همدان میزبان حدود ۴۶ گونه پرنده مهاجر است، اظهار داشت: برخی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در شرایط پر آبی تالاب ها با اقامت طولانی مدت و زمستان گذرانی در این مناطق اقدام به جوجه آوری می کنند.

استان همدان دارای ۶ منطقه حفاظت شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع بوده و تاکنون ۳۰۷ گونه جانوری در این استان شناسایی شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا