بین‌المللی

اولین گشت دریایی مشترک روسیه و چین در اقیانوس آرام

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که کشتی های جنگی مسکو و پکن در آب های اقیانوس آرام و دریای ژاپن گشت دریایی مشترکی را انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت دفاع روسیه امروز شنبه اعلام کرد که کشتی های جنگی این کشور و چین اولین گشت زنی مشترک دریایی خود را در بخش غربی اقیانوس آرام از ۱۷ تا ۲۳ اکتبر (۲۵ مهر تا اول آبان) برگزار کردند.

طبق بیانیه وزارت دفاع روسیه، این کشتی ها به عنوان بخشی از این گشت، دریای ژاپن را طی کرده و مانور تاکتیکی مشترکی را انجام داده‌اند.

وزارت دفاع روسیه در این رابطه اعلام کرد: برای اولین بار به عنوان بخشی از این گشت دریایی، گروه کشتی ها از تنگه سوگارو عبور کردند.

تنگه مذکور بین جزیره «هونشو» و «هوکایدو» در شمال ژاپن قرار گرفته است و جزء آب های بین المللی محسوب می‌شود.

وزارت خانه مذکور افزود: اهداف این گشت زنی ها، نشان دادن پرچم های روسیه و چین، حفظ صلح و ثبات در منطقه آسیا-اقیانوسیه و سرپرستی و حفاظت از موضوعات مرتبط با فعالیت های اقتصادی دریایی دو کشور بود.

روسیه با تعداد ۱۰ فروند کشتی از ناوگان اقیانوس آرام این کشور و چین با تعداد پنج فروند کشتی در این گشت زنی دریایی شرکت کردند.

پیشتر نیز وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که روسیه و چین رزمایش سه روزه دریایی مشترک شان تحت عنوان «تعامل دریایی ۲۰۲۱» در دریای ژاپن را به اتمام رساندند.

طبق اعلام این وزارت خانه، رزمایش مذکور از ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) آغاز شده بود. کشتی‌های جنگی دو کشور در محدوده‌هایی از دریا، به عنوان بخشی از مراحل عملیاتی، ماموریت‌های دفاعی در برابر مین‌های دریایی را با آتش توپخانه تمرین کردند.

همزمان با افزایش تحرکات نظامی آمریکا در منطقه «ایندوپاسیفیک» برای به چالش کشیدن قدرت چین و روسیه، این دو کشور در صدد مقابله با تهدیدهای واشنگتن در این ناحیه از زمین که شاید بتوان آن را از نظر ژئوپلیتیک و راهبردی، مهم ترین منطقه دنیا یاد کرد، برآمده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا