حقوق بشر

اعتراضات بهبهان؛ تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهامات چهار شهروند

با توجه به حضور دستکم ۷۱ شهروند در پرونده مشترک این شهروندان، احتمال می رود تعداد احضار شدگان بیش از این تعداد بوده باشد.

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فرزانه انصاری فر، مریم کاظمی، علی کاظمی و پیام جیحونی در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب ماهشهر برگزار خواهد شد. این شهروندان در جریان اعتراضات تیرماه سال گذشته نسبت به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی ۹۸” اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و به همراه تعدادی از شهروندان توسط نیروهای امنیتی در این رابطه بازداشت شدند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰، در شعبه ۱ دادگاه انقلاب ماهشهر در خصوص اتهاماتی از جمله “تبلیغ علیه نظام” برگزار خواهد شد.

با توجه به حضور دستکم ۷۱ شهروند در پرونده مشترک این شهروندان، احتمال می رود تعداد احضار شدگان بیش از این تعداد بوده باشد.

اردیبهشت‌ماه امسال خانم انصاری فر به همراه تعداد دیگری از شهروندان از جمله زینب علی پور، علی کاظمی و میلاد رمضانی اصل در رابطه با همین پرونده به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان احضار شده بودند.

خانم انصاری فر شب پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه سال گذشته در جریان تجمع اعتراضی در میدان بانک ملی بهبهان بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل و نهایتا در تاریخ ۳ مرداد ۹۹ با تودیع قرار از زندان آزاد شد.

علی کاظمی شهروند اهل بهبهان به همراه خواهرش مریم کاظمی در تاریخ ۸ مردادماه توسط نیروهای اداره اطلاعات بهبهان در منزل شخصی‌شان بازداشت شدند. ماموران در زمان بازداشت به خانواده این شهروندان گفته بودند که بازداشت این افراد در ارتباط با تجمع ۲۶ تیرماه مردم بهبهان صورت گرفته است. از میان این افراد مریم کاظمی پس از بازداشت به زندان سپیدار اهواز و علی کاظمی به زندان بهبهان منتقل شد. مریم و علی کاظمی نهایتا در تاریخ ۲۷ مرداد با تودیع قرار کفالت به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. پیام جیحونی نیز در جریان این اعتراضات بازداشت و در تاریخ ۸ مردادماه ۹۹  با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و قرار کفالت (دو فیش حقوقی) به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. گفته می‌شود تعدادی از معترضان بازداشت شده ازجمله آقای جیحونی در جریان بازجویی‌ها توسط ماموران اداره اطلاعات مورد ضرب و شتم و شکنجه فیزیکی قرار گرفته‌ بودند.

آقای کاظمی در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه سال گذشته به همراه ۶۹ تن از شهروندان ساکن شهرستان بهبهان، طی احضاریه‌ای در رابطه با اعتراضات تیرماه ۹۹ در این شهر به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان احضار شده بودند. فرزانه انصاری فر نیز در آبان‌ماه ۹۹، جهت رسیدگی به اتهامات “توهین به رهبری، مشارکت در اخلال در نظم و آسایش عمومی و بر هم زدن امنیت کشور و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی” به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان احضار شده بود.

آقای کاظمی متولد ۱۳۷۱ بوده و به عنوان آرایشگر مردانه در بهبهان مشغول به کار است.

۲۶ تیرماه سال گذشته مردم بهبهان در میدان بانک ملی این شهر در اعتراض به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی ۹۸” اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. شمار زیادی از شهروندان معترض در جریان این تجمع و تعدادی پس از پایان اعتراضات در منازل خود بازداشت شدند. هرانا پیشتر طی چند گزارش ضمن احراز هویت شماری از بازداشت شدگان از بازداشت ده‌ها شهروند در ارتباط با این اعتراضات خبر داد.

در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان تعدادی از شهروندان ساکن این شهر ازجمله مهرداد دشتی نیا، محمود دشتی نیا، فرزاد انصاری فر، محمدحسین قنواتی، احسان عبدالله نژاد و محمد حشم دار با شلیک گلوله نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند. هرانا همچنین در تاریخ ۱ آبان‌ماه سال گذشته از صدور حکم ۱۰۹ سال حبس و ۲۵۹۰ ضربه شلاق برای ۳۶ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان در بهبهان توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان بهبهان خبر داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا