اخبار

معلوم نیست ثروت کشور کجا هزینه می‌شود

توده های زحمتکش و رنجدیده کشورمان، متعدداً و مکرراً شنیده‌اند که «ایران کشوری ثروتمند به لحاظ منابع طبیعی است»، اما پرسش اصلی این است که چرا با این وجود، مردم روز به روز فقیرتر شدند و دلیل عدم‌شکوفایی در اقتصاد چیست؟ حسن لطفی نماینده رزن در مجلس یازدهم معتقد است رشد اقتصادی زمانی رخ می‌دهد که اقتصادی شفاف و پاسخگو داشته باشد….

واقعیت امر این است که دولت‌های رژیم ولایت در چهار دهه گذشته- در چارچوب رشد اقتصادی بر محور”ثروت آفرینی” خصوصی و شبه‌خصوصی و در مسیر خدمت به سرمایه‌های تجاری- مالی غیرمولد بوده‌اند. عملکردی که به تهی شدن اقتصاد ملی از درون و به‌گروگان گرفته شدن آن به‌وسیلهٔ تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا انجامیده است. اما پاسخ و واکنش‌های سران و کارگزاران دیکتاتوری ولایی به‌این گونه پرسش‌ها یا اعتراض‌ها از سوی مردم، انکار همیشگی واقعیت‌های امر، دروغ‌گویی، سرکوب خونین، شلاق زدن کارگران، و زندانی کردن معلمان و دیگر معترضان  بوده است. البته سران حکومت و در رأس‌شان خامنه‌ای ،احمدی نزاد، روحانی،و رئیسی، همراه با تمجید از عملکرد خود و حکومت‌شان، ریشه‌های وجود این” مشکلات” (که همان اَبَربحران‌ها باشند) را به عامل خارجی نسبت می‌دهند.
به گزارش رویداد۲۴،حسن لطفی می‌گوید: سال‌های مدیدی است که دولتی فربه‌تر از دولت داریم که به هیچ‌کس پاسخگو نیست. موسسات عمومی غیردولتی در کشور چاق‌تر از دولت شدند؛ مثل شهرداری‌ها، سازمان تامین اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی، هلدینگ‌های بانک‌ها، بنیاد‌ها و…

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: بخش عمده اقتصاد کشور در دست همین موسسات عمومی غیردولتی است که عدم‌پاسخگویی آن‌ها کار اقتصاد را پیچیده کرده است. آن‌ها خودشان تصمیم‌گیری می‌کنند و چون قدرت عظیم اقتصادی دارند، هیچ بخش خصوصی نمی‌تواند با آن‌ها رقابت کند و اگر هم رقابتی به وجود بیاید، بخش خصوصی را از پا درمی‌آورند.

لطفی تصریح کرد: فرض بفرمایید فردی فرزند دانشگاه آزادی داشته باشد. آیا تاکنون شنیده‌اید که رییس آن واحدی دانشگاهی به دانشجو و خانواده‌اش بگویند شهریه شما برای ارائه چه خدماتی گرفته شده است؟ حتی این گزارش‌ها به مجلس هم داده نشده است چه برسد به خانواده‌ها. همین وضعیت در بانک‌ها هم وجود دارد. عجیب است که بانک با پول مردم اداره می‌شود، اما به سپرده‌گذاران خود هم پاسخ نمی‌دهد. تامین اجتماعی به عنوان یک بنگاه بزرگ اقتصادی تا امروز یک بار هم نشده که مردم بگوید واریزی‌های شما به صندوق بیمه برای چه کار‌هایی صرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این رویه از دهه ۷۰ به بعد و با تاسیس این موسسات عمومی غیردولتی شدت گرفت، اظهار داشت: اسم این موسسات «غیردولتی» است، اما بودجه عمومی کشور را می‌گیرند و جوابگو هم نیستند. ما هم در مجلس ابزار دسترسی به اطلاعات آن‌ها را نداریم و عملاً دستمان برای نظارت بسته است. همین عدم‌نظارت شده دلیلی برای فربه‌تر شدن آن‌ها.

نماینده رزن در ادامه عنوان کرد: مجلس می‌تواند به دولت، تذکر و اخطار دهد و روی به استیضاح بیاورد، اما در خصوص این موسسات به دلیل خلاء قانون در نظارت داشتن بر آن‌ها مشکل داریم. به طور مثال سیمان و فولاد از اصلی‌ترین انفال کشور است و درآمد آن باید برای مردم باشد. سیمان مواد اولیه‌اش تنی ۲۱۰ تومان خریداری می‌شود و جالب است بدانید ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. فولاد مواد اولیه‌اش تنی ۴۰۰ تومان خریداری می‌شود و یک میلیون و چهارصد هزار تومان فروخته می‌شود. حال باید پرسید این پول‌ها کجاست؟ مگر برای بیت‌المال نیست؟ کار دست چه افرادی است که پاسخ هم نمی‌دهند؟ همین کار‌ها با عدالت انجام شود بدون رفع تحریم‌ها، هم می‌توانیم کمیته امداد و بهزیستی را جمع کنیم و هم اوضاع معیشت مردم را بهبود ببخشیم، ولی متاسفانه افراد ذی‌نفع در این ماجرا‌ها نمی‌گذارند کار نظم و نسق بگیرد.

این چهره اصلاح طلب مجلس یازدهم افزود: حتی دستگاه‌های نظارتی مثل دیوان محاسبات هم نمی‌توانند بر کار تشکیلاتی مثل تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد و… نظارت کنند، یعنی دستگاه‌های نظارتی برای کنترل دولت است نه این تشکیلات‌های غیردولتی و غیرپاسخگو.

وی تصریح کرد: ما باید قانون را اصلاح کنیم تا بشود بر کار این موسسات هم نظارت کرد. در آن صورت اگر تخلفی هم باشد دست متخلفان به نفع معیشت مردم قطع می‌شود. سال گذشته و براساس آمار همکاران، فولاد مبارکه اصفهان ۲۰ هزار میلیارد تومان سود داشته است. این سود کجاست؟ سر سفره کدام از مردم رفته؟ به واسطه این سود وضع اقتصادی و معیشتی مردم بهتر شد؟ مگر این‌ها انفال نیست، پس کو رضایت مردم؟ همین عدم‌شفافیت‌ها کاری کرده که قیمت جهانی فولاد در ایران ۲۰ درصد از قیمت جهانی فولاد در دنیا هم بالاتر باشد.
لطفی در پایان خاطرنشان کرد: «من هم معتقدم باید در جهت رفع تحریم‌ها کار جدی کرد، اما بدون برداشتن فشار‌های بین‌المللی و تنها با رعایت عدالت در ثروت حاصله از انفال می‌توان اقتصاد کشور را شکوفا کرد، ولی وضع موجود یعنی بر باد رفتن انفال و ضایع شدن حق توده‌های مردم برای پر شدن جیب عده‌ای معدود.»
در شرایط مشخص کنونی بازگشت به برجام و برداشته شدن تحریم‌ها از جمله مبرم ترین معضلات فراروی میهن ماست، زیرا استمرار وضعیت موجود، هر روز زندگی طبقهٔ کارگر و زحمتکشان و نهایتاً روند بازتولید نیروهای مولد میهن را بیشتر تخریب می‌کنند. راه نجات کشور از وضعیت بشدت بحرانی کنونی نامه نگاری به ”جو بایدن“ و درخواست ادامۀ تحریم ها و فشارهای خرد کنندۀ اقتصادی بر ایران که فشار آن بیش از پیش برگردۀ کارگران و زحمتکشان میهن ماست، نیست، بلکه آینده کشورمان را به‌ رجزخوانی‌ها و مانورهای خطرناک “رهبری” و نتیجهٔ مذاکراتِ پشت درهای بسته بین فرستادگان خامنه‌ای و دولت بایدن، و همچنین امید به دخالت مخرب خارجی نمی‌توان سپرد. با اشتراک عمل و همکاری نزدیک نیروهای مدافع حاکمیت ملی، دموکراسی، و عدالت اجتماعی و با بسیج جنبش مردمی در جهت تغییر توازن نیرو در کشور، حکومت دیکتاتوری را، می‌توان به‌عقب نشینی وادار کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا