دیدگاه‌ها

جزییات حمـله سایبری به سامانه هوشمند سوخت

گزارش‌ها در اصفهان حاکی از این است که حمله سایبری به آگهی دیجیتال در شاهراه‌های شهر با پیام‌های بنزین مجانی! و بنزین ما کو؟ دیده‌شده است. گفتنی است این دومین حمله پرسروصدای سایبری است که عموم مردم را تحت تأثیر قرار داده و نگران کرده است.

ستاره صبح: دستگاه سوخت‌رسانی در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور از ساعت ۱۰ صبح روز گذشته به دلیل حمله سایبری از سوی عوامل خارجی دچار اختلال و ۸۰ درصد جایگاه‌ها امکان سوخت‌گیری با نرخ سهمیه‌بندی وجود نداشت. گزارش‌ها حاکی از ایجاد صف‌های طولانی در پمپ‌بنزین‌ها و نارضایتی رانندگان و مسافران است. به گفته مراجعه‌کنندگان به جایگاه‌های سوخت با پیام «حمله سایبری ۶۴۴۱۱» بر روی صفحه دیجیتال برخی پمپ‌ها وجود داشته است. گزارش‌ها در اصفهان حاکی از این است که حمله سایبری به آگهی دیجیتال در شاهراه‌های شهر با پیام‌های بنزین مجانی! و بنزین ما کو؟ دیده‌شده است. گفتنی است این دومین حمله پرسروصدای سایبری است که عموم مردم را تحت تأثیر قرار داده و نگران کرده است. چندی پیش نیز تصاویری از زندان اوین شوک در فضای مجازی به وجود آورد و منجر به عذرخواهی مسئولان شد. البته در روز ۲۴ آبان سال ۹۸ با تصویب شورای امنیت ملی و سران سه قوه قیمت بنزین آزاد بدون اطلاع‌رسانی قبلی به مردم از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان افزایش یافت که خسارات مادی و جانی بر جای گذاشت. اما اکنون وزیر کشور به مردم اطمینان داده که این اختلال ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد. حال باید دید چرا هک و حملات سایبری از کنترل مسئولان خارج‌شده است؟

وحیدی وزیر کشور با تأکید بر اینکه «اختلال در ارائه خدمات در برخی از پمپ‌های بنزین ناشی از یک اشکال فنی و سامانه‌ای است و به زودی رفع می‌شود»، اعلام کرد: هیچ برنامه‌ای برای گرانی بنزین وجود ندارد، گفت: مردم هیچ نگرانی نداشته باشند. به گزارش جماران از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی تأکید کرد: هیچ برنامه‌ای برای گرانی بنزین وجود ندارد و اختلال در ارائه خدمات در برخی از پمپ‌های بنزین ناشی از یک اشکال فنی و سامانه‌ای است که به زودی رفع می‌شود. سخنگوی وزارت نفت درباره اختلال در پمپ‌بنزین‌ها گفت: مشکل فنی در سامانه کارت سوخت اتفاق افتاده و سامانه هوشمند را از مدار خارج کرده است. به گزارش «انتخاب», علی فروزنده سخنگوی وزارت نفت در جمع خبرنگاران گفت: سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت با مشکل مواجه نیست، مشکلی برای سوخت‌گیری وجود ندارد و مردم می‌توانند با قیمت آزاد سوخت‌گیری کنند. وی ادامه داد: این اطمینان را به مردم می‌دهم که مشکلی برای سهمیه سوخت مردم به وجود نخواهد آمد و کارشناسان در حال بررسی و رفع مشکل هستند و به محض رفع مشکل به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود. خبرگزاری «فارس» اختلال موجود را ناشی از حمله سایبری «احتمالی» دانست.

اطلاعیه وزارت نفت
اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پی اختلال ایجادشده در سامانه هوشمند سوخت کشور اعلام کرد: سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه برقرار است و مردم می‌توانند با قیمت بنزین آزاد سوخت‌گیری کنند. در اطلاعیه رسمی اداره کل روابط عمومی وزارت نفت آمده: «در پی مشکل فنی ایجادشده در سامانه کارت هوشمند سوخت، از دقایقی پیش استفاده از کارت سوخت در جایگاه‌های عرضه سراسر کشور دچار وقفه شده است؛ اما طبق اطلاعات به‌دست‌آمده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم‌اکنون سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه مشکلی ندارد و با وجود خارج شدن سامانه هوشمند سوخت از مدار، مردم می‌توانند با قیمت آزاد سوخت‌گیری کنند. کارشناسان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در حال بررسی مشکل فنی ایجادشده و رفع آن هستند و این اطمینان به هم‌وطنان عزیز داده می‌شود که هیچ مشکلی برای سهمیه‌ سوخت هم‌وطنان ایجاد نخواهد شد.» تسنیم نوشت از ساعتی پیش پمپ‌بنزین‌ها در اغلب نقاط کشور دچار وقفه و اختلال در سرویس‌دهی شده‌اند. گزارش‌ها در سطح کشور حاکی از اختلالات در برخی جایگاه‌های سوخت در شهرهای مختلف و ایجاد صف‌های طولانی در پمپ‌بنزین‌ها و نارضایتی رانندگان و مسافران است و در همین حال جلسه فوری برای رفع اختلال سامانه هوشمند سوخت تشکیل‌شده است.

واکنش رئیس کانون انجمن جایگاه داران سوخت
سامانه هوشمند دچار اختلال شده به همین دلیل فعلاً امکان سوخت‌گیری بنزین ۱۵۰۰ تومانی نیست. در تلاش هستیم به جایگاه‌ها مراجعه می‌کنیم و دستگاه بای پس شود تا بنزین با نرخ ۳ هزارتومانی به مردم عرضه شود. در حال حاضر مسئولان در حال برطرف کردن این مشکل هستند اما فعلاً بنزین با نرخ سه هزارتومانی امکان عرضه دارد.

واکنش سخنگوی صنف جایگاه داران سوخت
رضا نواز، سخنگوی صنف جایگاه داران سوخت دراین‌باره گفت: علت مشکل در سامانه سوخت پمپ‌بنزین‌ها، نرم‌افزاری است. از هم‌وطنان خواهش می‌کنم در جایگاه‌های سوخت تجمع نکنند. هم‌وطنان به اطلاعیه‌هایی که از شرکت‌های تابع وزارت نفت و شرکت ملی پخش پالایش فرآورده‌های نفتی صادر می‌شود، توجه کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا