بین‌المللی

چین به «بلینکن» هشدار داد

ادعای تفرقه انگیز وزیر خارجه آمریکا مبنی بر لزوم جایگاه دادن به تایوان در نهادهای وابسته به سازمان ملل، با واکنش تند دولت پکن همراه بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سفارت چین در واشنگتن از ایالات متحده خواست که به اصل چین واحد و همچنین تعهدات خود در قبال تایوان پایبند باشد.

این واکنشی است به بیانیه روز گذشته آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که در آن مدعی شده بود جامعه جهانی باید به واشنگتن در تلاش برای مشارکت دادن تایوان در نظام سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن، کمک کند.

این بیانیه به مناسبت پنجاهمین سالگرد احیای جایگاه چین در سازمان ملل (بعد از تبدیل شدن به جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹) صادر شده بود.

سفارت چین هم در ادامه واکنش خود به ادعای مطرح شده از سوی بلینکن، یادآوری کرد که ۵۰ سال پیش هم آمریکا در تلاش برای جداکردن تایوان از سرزمین اصلی چین ناکام ماند و اکنون نیز وضع به همین منوال است.

همزمان، «ما شیائوگوآنگ» سخنگوی دفتر ارتباطات تایوان در پکن، هشدار داد که تایوان بخشی از چین است و حقی برای پیوستن به سازمان ملل ندارد.

وی یادآوری کرد که «سازمان ملل یک سازمان دولتی بین المللی و متشکل از دولت های مستقل است» حال آنکه طبق اصل چین واحد که واشنگتن هم ادعای پذیرش آن را دارد، تایوان به رغم خودمختاری، همچنان بخشی از قلمرو سرزمینی چین محسوب می شود و نمایندگی آن در سازمان ملل به عهده پکن است.

دولت پکن پیشتر هشدار داده بود که آمریکا باید از اظهارنظرهایی که به منزله ارسال پیام اشتباه به جدایی طلبان تایوانی منجر می شود؛ پرهیز کند حال آنکه هرگونه تلاش برای جدایی طلبی نیز، پاسخی غیر از جنگ از سوی پکن دریافت نخواهد کرد.

اوایل ماه جاری میلادی، «شیو کواُ چِنگ» وزیر دفاع تایوان گفته بود چین تا ۲۰۲۵ آمادگی کامل برای حمله به این جزیره را کسب خواهد کرد.

تحریک جریان های جدایی طلب مناطق تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ به رغم ادعای ظاهری آمریکا مبنی بر احترام به اصل چین واحد، با هدف مهار قدرت یابی پکن در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک انجام می شود که اصلی ترین آوردگاه رقابت قدرت های جهانی در قرن ۲۱ است.

اصرار آمریکا برای عضویت تایوان در نهادهای وابسته به سازمان ملل از جمله سازمان بهداشت جهانی، راهی میان بُر برای سرعت بخشیدن به تلاش های نه چندان پنهان برای جداکردن آن از چین تلقی می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا