بین‌المللی

وکیل دولت آمریکا بار دیگر خواستار استرداد جولیان آسانژ شد

ایالات متحده از دادگاه عالی بریتانیا خواست تا تصمیم قاضی مبنی بر عدم انتقال «جولیان آسانژ» به این کشور برای مواجهه با اتهامات جاسوسی را لغو کرده و وی را به آمریکا مسترد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، ایالات متحده از دادگاه عالی بریتانیا خواست تا تصمیم قاضی مبنی بر عدم انتقال «جولیان آسانژ» به این کشور برای مواجهه با اتهامات جاسوسی را لغو کرده و قول داد که حکم زندان بنیانگذار «ویکی لیکس» بر اساس مقررات و قوانین زادگاه خود یعنی استرالیا صادر و اجرا خواهد شد.

در ماه ژانویه، یک قاضی دادگاه بدوی در بریتانیا درخواست آمریکا برای استرداد آسانژ را به اتهام جاسوسی به دلیل انتشار اسناد مخفی نظامی ویکی لیکس در یک دهه پیش رد کرد. قاضی منطقه «ونسا برایتسر» استرداد بنیانگذار ویکی لیکس را به دلایل شرایط ناخوشایند سلامتی وی رد کرده و اعلام کرد که آسانژ در صورت نگهداری در شرایط سخت زندان در ایالات متحده احتمالاً خود را خواهد کشت.

اما امروز، «جیمز لوئیس» وکیل دولت آمریکا طی اظهاراتی، حکم قاضی دادگاه بدوی در بریتانیا را اشتباه خوانده و مدعی شد که نگهداری از وی در زندان‌های ایالات متحده به هیچ وجه سلامتی روانی آسانژ را تهدید نخواهد کرد.

وکیل دولت آمریکا همچنین مدعی شد که آسانژ هیچ گونه سابقه بیماری یا پرونده پزشکی درمانی مربوط به اعصاب و روان نداشته و لذا حکم قاضی دادگاه بدوی به اشتباه صادر شده است.

لازم به ذکر است، آسانژ بنیانگذار تارنمای افشاگر ویکی لیکس است که به بهانه انتشار اسناد محرمانه دولت آمریکا از سوی این کشور تحت پیگرد قرار دارد.

آمریکا آسانژ ۴۹ ساله و تبعه استرالیا را متهم به جاسوسی و افشای اسرار کرده است.

«کریستیان میهِر» مسئول گزارشگران بدون مرز می‌گوید که شکایت آمریکا علیه آسانژ انگیزه سیاسی دارد.

پرونده تحویل آسانژ به آمریکا در فوریه ۲۰۲۰ به جریان افتاده است. وی از آوریل ۲۰۱۹ در لندن در حبس به سر می‌برد و پیش از بازداشت نیز به مدت ۷ سال در سفارت اکوادور در لندن به سر می بُرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا