اخبار

نزدیک شدن به سالگرد اعتراض های مردمی آبان ۹۸ و وحشت سران رژیم از اعتراض های بعدی

با نزدیک شدن به سالگرد اعتراض‌های مدنی‌ سراسری و مردمی در واکنش به‌افزایش ضربتی نرخ بنزین در آبانماه ۹۸ ، رژیم حاکم به برگزاری یک مانور پر سر و صدای نظامی برای بازپس‌گیری شهرهای شورشی و انتشار آن در رسانه‌هایش اقدام کرد…..

دولت رئیسی همزمان اقدام به نظامی کردن استانداران و سایر مناصب غیرنظامی در سراسر کشور کرده است،تصور دوباره شهرهای شورشی و آزاد شده که در اعتراض های مردمی  آبان ماه ،که با ‌سرعت بیش از صد شهر بزرگ و کوچک و دور و نزدیک جغرافیای گسترده میهن‌مان را در بر گرفت. به‌دستور علی خامنه‌ای و زیر نظارت حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، و علی لاریجانی، نیروهای امنیتی و انتظامی رژیم این خیزش اعتراضی را هم- مانند خروش توده‌ها در دی‌ماه ۹۶- به شدت سرکوب کردند.

رژیم ولایت فقیه با ایجاد رعب و وحشت و با تصور دوباره شهرهای شورشی و آزاد شده که در قیام آبان ۹۸، در شیراز و بهبهان و بخش هایی از دیگر شهرهای کشور به حقیقت پیوسته بود، برای ساعاتی سیمای یک ایران پاکسازی شده از لوث وجود پاسداران و ارتجاع حاکم را به نمایش گذاشت، باعث شده  است که دولت برگمارده ابراهیم رئیسی، به‌دنبال برقراری یک حکومت نظامی اعلام نشده با سپردن استانها به پاسداران باشد، خامنه‌ای تاکنون حدود ۱۳ استان کشور را به سپاهیان سپرده است.اقدامی رسوا که حتی مورد اعتراض برخی روزنامه های داخلی نیز  قرار گرفته است.

روزنامه شرق در این باره چنین می نویسد:«گویا وظیفه اصلی استانداران ایجاد امنیت یا به عبارت صحیح تر، کنترل ناآرامی های احتمالی تصور می‌شود. محتمل است اعتراض ها و ناآرامی های چهار سال گذشته در ایجاد این تصور مؤثر بوده که مأموریت اصلی استانداران، مدیریت ناآرامی و عبور دادن آن از بحران فرض شود. اگر چه مسئولیت امنیت و مدیریت بحران با استاندار است، اما این مسئولیت اصلی او نیست و همزمان مسئولیت های عمده دیگری در پیشبرد استان در ابعاد اقتصادی و اجتماعی دارد. ضمن این‌که با برخورد قهرآمیز، امنیت پایدار به‌ وجود نمی آید.»
فارغ از چگونگی بازچینی نیروهای نظامی – سیاسی در دولت رئیسی پس از انتصاب او   ریاست‌ جمهوری، آنچه مسلم است حضور نمایندگان علی خامنه‌ای در پای میز مذاکرات با آمریکا از موضع ضعف می باشد.همچنین به‌دلیل اولویت‌های اصلی سران رژیم ولایی یعنی “حفظ نظام” و ادامه “اقتصاد سیاسی”اش که حکومت بدان تکیه دارد، ضرورتا هرگونه گفت‌وگویی با آمریکا بار دیگر پنهانی و به‌ دور از چشم مردم باقی می ماند.در خلال سه دهه گذشته اقتصاد ملی کشورمان با حمایت مستقیم خامنه‌ای از اجرای برنامه اقتصادی نولیبرالی بر محور ثروت اندوزی و انباشت سرمایه خصوصی و شبه‌خصوصی کاملاً از درون تهی و غیرتولیدی شده است. گسترده شدن فرایند مالی‌گرایی و وابستگی به واردات و ارزش مبادلۀ دلار با فساد پذیر شدن شئون اساسی اقتصادی اکنون کشورمان را در آن‌چنان موقعیت ضعیفی قرار داده که رژیم ولایی در برابر فشارها و پیامدهای تحریم‌های مالی از سوی خزانه‌داری آمریکا نتوانسته و نمی‌تواند کار مؤثری انجام دهد. این واقعیت عینی عاملی تعیین‌کننده در سیاستگذاری‌های داخلی و خارجی کشورمان زیر سایه حکومت اسلامی است که خود نیز شرایط مذاکره احتمالی میان دولت آمریکا و نمایندگان علی خامنه‌ای را تعیین می کند.

برجام؛ دریچۀ گفتگو با رژیم تهران تا بی‌نهایت باز نمی‌ماند

آمریکا و اروپا با احتیاط به تمایل دولت رئیسی برای ازسرگیری مذاکرات وین واکنش نشان داده‌اند، چون هنوز معلوم نیست که آیا اظهارات دیروز معاون وزیر خارجۀ رئیسی، حاکی از ارادۀ واقعی خامنه ای برای ازسرگیری مذاکرات است یا خریدن وقت.

به گزارش رادیو فرانسه، قرار است جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در نشست گروه بیست که در پایان هفتۀ جاری در رُم برگزار می شود با متحدان اروپایی خود دربارۀ برجام مشورت کند. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفته است که آمریکا و متحدانش پیامی به این مضمون برای حکومت ایران خواهند فرستاد که دریچۀ گفتگو با تهران تا بی نهایت باز نمی‌ماند.

در همین حال علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه رئیسی که به بروکسل رفته می گوید که توافق شده مذاکرات برجام پیش از پایان ماه نوامبر آغاز شود. سخنگوی کاخ سفید هم در واکنش به این اظهارات گفته است که واشنگتن منتظر تائید این خبر از سوی اتحادیه اروپا خواهد ماند.

این سخنگوی آمریکایی گفت: اظهارنظر در مورد زمان دور بعدی مذاکرات را به مذاکره‌کنندگان آمریکایی و اروپایی واگذار می‌کند.

این در حالی است که عبداللهیان، وزیر خارجه رئیسی درباره پیش‌بینی هر نوع توافق و بازگشت به مذاکرات گفته: آقای بایدن باید نشان دهد اراده جدی دارد. ما خیلی مشتاق بازگشت به برجام به صرف بازگشت نیستیم. مهم است که نتیجه این بازگشت در راستای لغو همه تحریم‌ها باشد.

وی گفت: اگر رئیس‌جمهور آمریکا اراده جدی دارد، باید آن را نشان دهد تا بتوانیم باور کنیم آنها در لغو تحریم‌ها جدی هستند. حالا فرض را گذاشتیم که بایدن حسن نیت دارد؛ حداقل به نشانه کوچکی ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ما را آزاد کند.

این دومین بار ظرف یکماه گذشته است که وزیر خارجه رئیسی این درخواست را مطرح می کند.

یک سخنگوی وزارت‌ خارجه آمریکا اوایل ماه اکتبر در پاسخ به گدایی ۱۰ میلیاردی عبداللهیان از بایدن گفته بود: در صورت درخواست بیشتر یا ارائه چیز کمتری از سوی رژیم ایران، مذاکرات برجام با موفقیت همراه نخواهند بود.

وزیر خارجه رئیسی در نشست خبری روز چهارشنبه در تهران افزود: ما با هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مورد این گفت و گو می‌کنیم که زمانی که وارد مذاکره جدید با ۴ بعلاوه یک خواهیم شد، چگونه مذاکره کنیم و چگونه در مسائل تمرکز کنیم که اولاً همه طرف‌ها بدون فوت وقت و در کوتاهترین زمان ممکن به تعهدات کامل خودشان در برجام برگردند. ثانیا برگشتن آنها به برجام آورده خیلی مهمی برای ما در جمهوری اسلامی نخواهد داشت و چگونه همه طرف‌هایی که به تعهداتشان دربرجام برمی‌گردند نشان خواهند داد که تحریم‌های ذیل برجام به طور کامل برداشته خواهد شد.

عبداللهیان همچنین گفت: ما نمی‌خواهیم از نقطه بن بست مذاکرات وین، وارد گفتگو‌ها شویم.

با این وجود، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش گفته بود: گفتگوها باید دقیقا از همان جا که با عدم بازگشت ژیم ایران به میز مذاکره رها شده، از سر گرفته شود.

به گزارش فارس ، علی باقری که به بروکسل رفته خبر رویترز درباره از سرگیری مذاکرات با ۱+۵ را شیطنت آمیز خواند و گفت: ما با ۱+۴ گفت‌وگو داریم ولی هنوز زمینه بازگشت آمریکا به برجام فراهم نشده است.

محمد حسینی، معاون امور پارلمانی رئیسی هم در گفت‌وگو با شبکه المیادین لبنان گفت: جمهوری اسلامی درصورت پایبندی طرف مقابل، آماده بازگشت به گفت‌وگوهای وین است.

از اظهارات باقری و حسینی چنین برمیآید که آمریکایی ها حاضر به دادن هیچ امتیازی (اخاذی ۱۰ میلیارد دلاری) برای از سرگیری مذاکرات نیستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در باره اظهارات باقری در بروکسل نوشت: پس از آنکه رژیم ایران اعلام کرد تا پایان ماه آینده مذاکرات برای احیای توافق موسوم به برجام را در وین از سر خواهد گرفت، ایالات متحده ​درباره بازگشت دولت رئیسی به روند مذاکرات ابراز تردید کرد.

علی باقری امروز پنجشنبه تأکید کرد که ازسرگیری مذاکرات شامل گفتگوی مستقیم با آمریکا نمی شود. مقامات رژیم ایران گفته بودند که مایلند ابتدا مذاکرت را با سه کشور اروپایی امضاءکنندۀ برجام آغاز کنند، هر چند سه کشور اروپایی امضاءکنندۀ برجام گفته اند که دعوتی از سوی تهران برای انجام این گفتگو هنوز دریافت نکرده اند.

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات مقامات وزارت خارجه رئیسی گفت: پنجره ماکرات برای همیشه باز نخواهد ماند، بنابراین امیدواریم که آنها (رژیم ایران) به سرعت و با حسن نیت به وین بیایند.

او افزود:« فرصت رژیم ایران برای بازگشت به مذاکره، آن‌هم در حالی که گام‌های هسته‌ ای تحریک‌آمیز برمی‌دارد، همیشگی نخواهد بود.»
در مرحله کنونی مبارزه، غلبه بر اعمال فشار از سوی امپریالیسم و توان برهم زدن توازن نیرو بر ضد دیکتاتوری دینی حاکم معیاری برای سنجش امکان موفقیت “اتحاد نیروها” است. توانی که فقط به‌میدان آوردن حداکثری طیف‌های مختلفی از طبقه‌ها و لایه‌های اجتماعی  را به‌ وجود می‌آورد. در این ارتباط مبارزه هم‌زمان در چهار عرصهٔ به‌هم پیوسته تحقق “دموکراسی، صلح، عدالت اجتماعی، و دفاع از حاکمیت ملّی” می‌تواند اشتراک منافع لازم به‌منظور برپایی جبههٔ وسیع  مردمی و ضد دیکتاتوری را به‌وجود آورد. تنها از این راه و با تغییر دادن توازن نیرو در روند حذف حاکمیت مطلق ولایت فقیه می‌توان در گام بعدی فرایند گذار میهن از دیکتاتوری و تحقق دگرگونی‌های بنیادین دموکراتیک و پایدار در سطح ملّی را امکان‌پذیر کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا