گوناگون

سرنوشت مبهم مهاجران و مشاجره بر سر کنترل مرز لهستان و بلاروس

رئیس جمهوری بلاروس با هدف اعمال فشار بر اتحادیه اروپا راه را بر روی ورود مهاجران و از جمله مهاجران ایرانی گشوده است. مهاجران از طریق خاک بلاروس می‌توانند با عبور از مرز لهستان و لیتوانی خود را به اروپای غربی برسانند….

شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستار کنترل مرزی با بلاروس شده‌اند. از آن جمله می‌توان به لهستان اشاره کرد. این کشور از هم اکنون با ایجاد حصار در مرز مشترک خود با بلاروس بر آن است تا مانع از ورود مهاجران غیرقانونی به خاک کشور خود و از این طریق به اتحادیه اروپا گردد.

در مرز لیتوانی نیز وضعیت مشابهی حاکم شده است. این در حالی است که برخی از دیگر کشورها، چنین اقدامی را ناصحیح دانسته و آن را مغایر با ارزش‌های اتحادیه اروپا می‌دانند.

موضوع به اعلام نتایج انتخابات مناقشه برانگیز بلاروس و پیروزی آلکساندر لوکاشنکو باز می‌گردد. سرکوب معترضان توسط دولت بلاروس باعث شد که اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه آن کشور پیش‌بینی کند.

اکنون بلاروس برای تحت فشار قرار دادن کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روادید سفر به کشور خود برای شهروندان برخی از کشورها و از جمله ایران، سوریه، یمن و عراق را لغو کرده است.

به این ترتیب، پناهجویان این کشورها و از جمله پناهجویان افغان می‌توانند با سفر به بلاروس، از طریق مرزهای مشترک این کشور با لهستان و لیتوانی خود را به اروپای مرکزی و غربی برسانند.

واکنش متفاوت کشورهای اروپایی

درخواست بستن موقت مرز مشترک آلمان با لهستان ابتدا توسط سندیکای پلیس فدرال آلمان مطرح شد. تقاضایی که با مخالفت هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان روبه‌رو گشت.

وزیر کشور آلمان به جای بستن مرز این کشور با لهستان، از آمادگی این کشور برای همکاری با مرزبانان لهستان سخن گفته است.

از سوی دیگر، موضوع کنترل مرزی لهستان با بلاروس به میان آمده است. مانفرد وبر، رهبر فراکسیون حزب مردم اروپا از کمیسیون اتحادیه اروپا درخواست کرده است که از طرح ایجاد مانع برای ورود مهاجران غیرقانونی از بلاروس به لهستان حمایت مالی کند.

این در حالی است که کمیسیون اروپا با این درخواست مخالفت ورزیده است و معتقد است که ایجاد چنین موانعی عملا به معنای افتادن در دامی است که آلکساندر لوکاشنکو پهن کرده است.

از سوی دیگر، موریتس کورنر، نماینده حزب دموکرات آزاد در پارلمان اروپا بر این باور است که ایجاد حصار مرزی مانع از ورود مهاجران به خاک اتحادیه اروپا نمی‌گردد.

کورنر بر این باور است که طرح چنین موضوعی از سوی لهستان و برخی از سیاستمداران اتحادیه اروپا عملا ریشه در تبلیغات پوپولیستی دارد.

پیگیری وضعیت مهاجران ایرانی

کاظم سجادی، معاون کنسولی جمهوری اسلامی در سفر به بلاروس از پیگیری وضعیت ناروشن و مبهم شهروندان ایرانی در مرزهای آن کشور با لیتوانی و لهستان خبر داده است.

خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” روز پنجشنبه ششم آبان (۲۸ اکتبر) با انتشار گزارشی در این رابطه اعلام کرده است که سجادی با مقامات بلاروس درباره وضعیت شهروندان ایرانی رایزنی کرده است.

از سوی دیگر گفته شده است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در همین ارتباط با وزیر امور خارجه بلاروس تماس تلفنی داشته است.

باید یادآور شد که ادعای رسیدگی به وضعیت شهروندان “گرفتار در سرما” ایرانی در مرز بلاروس از سوی مقامات جمهوری اسلامی عملا به معنای پرده کشیدن بر این واقعیت است که این شهروندان ایرانی به علت وجود حکومت جمهوری اسلامی ناگزیر به ترک وطن و تلاش برای مهاجرت به اروپا شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا