فرهنگی

تعطیلی اجباری کتابفروشی‌های افغانستان از سوی طالبان!

پس از ممنوعیت کنسرت‌های موسیقی و فرار بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران از افغانستان هم‌اکنون کتابفروشی‌های این کشور با چالش ادامه فعالیت از سوی طالبان مواجه شده‌اند!….
به گزارش العربیه؛ بسیاری از کتابفروشی‌ها در منطقه «پل سرخ» نزدیک به محل استقرار دانشگاه کابل که پاتوق جوانان روشنفکر افغانی بود، با اجبار عناصر طالبان تعطیل شده و بقیه کتابفروشی‌ها به‌دلیل فقدان برق در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند. عبدالامین حسینی، یکی از کتابفروشان کابلی که کتابفروشی او توسط گروه طالبان تعطیل شد، با اشاره به کتاب «میشل اوباما» می‌گوید: «این کتاب تنها به‌دلیل غیر محجبه‌بودن عکس روی جلد آن ممنوع شده است.» او به خبرگزاری فرانسه گفته که پیش از روی کار آمدن طالبان، بازار آنها بسیار پر رونق بوده و او افزون بر کتابفروشی به تاسیس یک موسسه «انتشارات» اقدام کرده است.
او ادامه می‌دهد که به‌دلیل استقبال مردم در تلاش برای نگارش یک کتاب درباره کودکان با الهام از زندگی دو دختر خود بوده است اما با آمدن طالبان همه چیز دگرگون شد و شرایط به کلی تغییر کرد. به‌رغم این‌که در دوره جدید حکومت طالبان، افغانستان شاهد آتش‌زدن کتابفروشی‌ها نبوده است اما مردم این کشور یا به‌دلیل ترس به کتابفروشی‌ها نزدیک نمی‌شوند و یا به علت مشکلات مالی و تنگنای اقتصادی قادر به خرید کتاب نیستند. اندک کتابفروشی‌های فعال هم کتاب‌های چالشی در زمینه‌های دینی و عقیدتی را به‌دلیل ترس از برخوردهای خشن طالبان عرضه نمی‌کنند. گفتنی است که در دوره اول حکمرانی طالبان میان سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ از فروش کتاب‌های غیر دینی ممانعت به‌عمل آمد و بسیاری از کتابفروشی‌ها توسط عناصر این گروه افراطی به آتش کشیده شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا