دیدگاه‌ها

پیامد زیر پا گذاشتن قانون و سپردن امور به نظامی‌ها

لازم است دولت در راستای «تنویر» افکار عمومی درباره انتصابات و چرایی آن توضیح دهد که به چه دلیل از افراد نظامی در سمت وزارت و … استفاده کرده است؟ آقای رئیسی شما می‌گویید اعتماد آسیب‌دیده مردم باید احیاء شود. پرسش این است که آیا وقتی فردی مثل زاکانی توسط وزیر کشور شما تأیید می‌شود و شهردار تهران قانون را زیر پا می‌گذارد، فکر می‌کنید مردم راجع به وزیر شما، شهردار تهران و خود شما چه قضاوتی دارند؟

علی صالح‌آبادی-سرمقاله ستاره صبح: نویسنده هرچند منتقد مجلس و دولت حداقلی (کسب آرای پایین در انتخابات) است، اما آرزویش این است که حاکمیت بتواند با تدبیر و مصلحت‌اندیشی از مشکلات امروز مردم بکاهد و بر مشکلات فردایشان نیفزاید. دراین‌ارتباط نباید سیاست‌گذاری‌ها به‌گونه‌ای باشد که مردم به‌تدریج دچار مشکلات بیشتر شوند، به همین دلیل در این نوشتار به نقد و بررسی برخی اقدامات دولت سیزدهم و شهرداری تهران پرداخته شده تا شاید نابسامانی‌ها به‌موقع اصلاح شوند.

۱- دولت سیزدهم در شرایطی شروع به کار کرد که بر اساس گزارش «سازمان برنامه‌وبودجه» کشور با مشکلات اقتصادی فراوان دست‌وپنجه نرم کرده و می‌کند و دولت برای اداره امور هزاران میلیارد تومان کسری بودجه دارد که جبران آن در شرایط تحریم و کرونا کار ساده‌ای نیست. بر اساس پیش‌بینی کارشناسان سازمان برنامه‌وبودجه با توجه به آنچه در گذشته رخ داده و اکنون هم تداوم دارد، احتمال ورشکستگی دولت تا سه سال آینده به لحاظ اقتصادی وجود دارد. مهم‌ترین شاخص در تشخیص وضعیت بدهی‌های یک دولت، نسبت بدهی‌ها با تولید ناخالص داخلی است. مرکز پژوهش‌های مجلس، چندی پیش گزارشی منتشر کرد و نوشت که نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی در پایان کار دولت روحانی، به ۵۲ درصد رسیده و پیش‌بینی شده تا سال ۱۴۰۵ این نسبت به ۷۲ درصد می‌رسد. مطابق استاندارد‌های صندوق بین‌المللی پول، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی کشور‌های درحال‌توسعه‌ای که بالاتر از ۵۰ درصد است، در آستانه هشدار و بالاتر از ۷۰ درصد در آستانه خطر قرار دارند. این موضوع بسیار خطرناک و برای مردم نگران‌کننده است. دراین‌ارتباط اگر اکنون چاره‌اندیشی نشود فردا دیر خواهد بود.

۲- چندی پیش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی در زمینه فقر مطلق در کشور منتشر کرد. در این گزارش آمده بود که بیش از ۲۶ میلیون نفر از مردم ایران زیرخط فقر مطلق زندگی می‌کنند. معنا و مفهوم فقر مطلق این است که فرد از تأمین حداقل نیازها برای زنده ماندن عاجز و ناتوان است. گزارش اخیر مرکز آمار ایران از شاخص‌های کلان اقتصادی و اجتماعی در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که سهم ثروتمندان به فقیران افزایش بیشتری یافته و این اختلاف طبقاتی در سال ۱۳۹۷ به اوج خود رسیده است. فلسفه وقوع انقلاب این بود که رفاه و آسایش برای مردم ایجاد شود، نه اینکه فاصله طبقاتی بیشتر شود و عده‌ای به‌شدت فقیر و عده دیگری به‌شدت ثروتمند باشند. دراین‌ارتباط لازم است مسئولان پاسخ دهند که چرا چنین شد و چگونه می‌توان فقر را مثل کشور چین ریشه‌کن کرد؟ و گفتنی‌های دیگر…

۳- لازم است دولت در راستای «تنویر» افکار عمومی درباره انتصابات و چرایی آن توضیح دهد که به چه دلیل از افراد نظامی در سمت وزارت و … استفاده کرده است؟ پرسش این است که آیا سیلی که اخیراً یک نظامی بر صورت یک نظامی دیگر نواخت پیامش نارضایتی از چنین انتصاباتی نیست؟ همچنین پرسش این است که به‌کارگیری برادران دانشجو (فرهاد دانشجو و کامران دانشجو) که در دولت احمدی‌نژاد کارنامه‌ قابل‌قبولی نداشتند چه معنا و مفهومی دارد؟ نویسنده حکمی را در فضای مجازی مشاهده کرد (امیدوارم که درست نباشد) که همان وزیری که در جریان رأی اعتماد، وزارت راه و شهرسازی را با وزارت نفت اشتباه گرفت و گفت که یک فرمان ۱۰ ماده‌ای برای وزارت نفت اعلام می‌کند، طی حکمی به فردی آرزو کرد که او در دولت تدبیر و امید که در مردادماه دوره‌اش پایان‌یافته موفق باشد!
۴-  شورای ششم که با رأی پایین مردم تهران شکل‌ گرفته، علیرضا زاکانی عضو جبهه پایداری و کاندیدای ریاست جمهوری سیزدهم را باعجله به سمت شهردار تهران انتخاب کرد. وزیر کشور دولت روحانی به دو دلیل حکم وی را غیرقانونی دانست و از تأیید آن خودداری کرد؛ نخست اینکه طبق قانون فردی باید شهردار تهران شود که مدرک تحصیلی‌اش مرتبط با مدیریت شهری باشد و دوم اینکه این فرد باید ۹ سال سابقه کار مرتبط با حوزه شهری داشته باشد، اما رشته تحصیلی‌ زاکانی پزشکی هسته‌ای است و سابقه کاری مرتبط هم ندارد، به همین دلیل سازمان بازرسی کل کشور هم این انتصاب را غیرقانونی اعلام کرد؛ اما وزیر کشور نظامی حکم وی را تأیید کرد. همچنین زاکانی در مناظرات انتخاباتی گفته بود که با انتصابات فامیلی مخالف است، اما روز سوم آبان ماه در حکمی حسین حیدری (دامادش) را به‌عنوان مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمند سازی، فناوری‌های نوین و نوآوری شهری منصوب کرد. شورای ششم در صحن علنی به انتصابات با «ژن خوب» و فامیلی اعتراض کرد و زاکانی را فراخواند، اما او به دلیل بیماری نیامد. این موضوع واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی در برداشت و درنهایت زاکانی این حکم را پس گرفت.

۵-  شرایط انتصاب سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران به این صورت است که این فرد باید کارمند رسمی شهرداری و دارای ۸ سال سابقه کار مرتبط با ورزش باشد. شنیده شده که زاکانی در روزهای اخیر فردی را که این دو شرط را ندارد به این سمت منصوب کرده است.

آقای رئیسی شما می‌گویید اعتماد آسیب‌دیده مردم باید احیاء شود. پرسش این است که آیا وقتی فردی مثل زاکانی توسط وزیر کشور شما تأیید می‌شود و شهردار تهران قانون را زیر پا می‌گذارد، فکر می‌کنید مردم راجع به وزیر شما، شهردار تهران و خود شما چه قضاوتی دارند؟ باید دانست که در آمریکا به‌کارگیری بستگان مسئولان جرم و مجازاتش سنگین است؛ زیرا وقتی یکی از بستگان فردی در کنار مسئولی قرار می‌گیرد، احتمال سو استفاده وجود دارد. به همین دلیل قانون‌گذاران آمریکایی این کار را منع کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا