بین‌المللی

در اوج تنش ناتو – مسکو؛ ورود ناوشکن آمریکایی به دریای سیاه

روسیه می‌گوید از ورود ناوشکن آمریکایی که به بهانه رزمایش با ناتو وارد دریای سیاه شده، مطلع است و فعالیت های آن را به دقت رصد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، مرکز کنترل دفاع ملی روسیه از ورود ناوشکن «یو اس اس پورتر» آمریکا به دریای سیاه خبر داد.

این مرکز همچنین هشدار داد که منابع نظامی و فنی ناوگان دریای سیاه روسیه در حال رصد فعالیت های این ناوشکن هستند که به موشک های هدایت شونده مجهز است.

البته، دیروز جمعه، ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکا طی بیانیه ای از ورود ناوگروه ضربت خود به این منطقه، برای شرکت در رزمایش های ناتو که قرار است در دریای سیاه و مدیترانه انجام شود؛ خبر داده بود.

دریای سیاه، شش کشور هم کرانه با آن، یعنی کشورهای روسیه، رومانی، بلغارستان، اوکراین، گرجستان و ترکیه را از طریق دریای مدیترانه به اقیانوس اطلس پیوند می‌دهد.

از میان این شش کشور، سه مورد (رومانی، بلغارستان و ترکیه) عضو ناتو هستند و دو کشور دیگر هم (گرجستان و اوکراین) امیدوارند که به پیمان آتلانتیک شمالی ملحق شوند.

از سوی دیگر، اشراف دریای سیاه به تمامیت ارضی روسیه به این معنا است که بخش وسیعی از قسمت اروپایی این کشور در تیررس موشک‌های میان برد آمریکا قرار دارد که در رومانی مستقر شده است. اگرچه الحاق کریمه به روسیه که در سال ۲۰۱۴ محقق شد؛ قدرت بازدارندگی مسکو در دریای سیاه را افزایش داده اما واقعیت این است که کوچک‌ترین غفلت می‌تواند به تغییر موازنه قوا به نفع بلوک غرب تمام شود.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، دو هفته پیش، در سفر به کشورهای حوزه دریای سیاه، از گرجستان و رومانی هم بازدید کرده بود. یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا پیش از سفر آستین، در این باره گفت: ما در حال تقویت کردن حاکمیت کشورهایی هستیم که در خط مقدم تجاوز روسیه قرار دارند!

از سوی دیگر، «آنگرت کرامپ-کارن باوئر» وزیر دفاع آلمان هم مدعی شده بود که ناتو باید آماده باشد روسیه را با سلاح ‌های هسته‌ ای مهار و از هرگونه نقض حریم هوایی بر فراز کشورهای بالتیک و اطراف دریای سیاه جلوگیری کند- ادعایی که واکنش تند روسیه را در پی داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا