اخبار

مذاکرات بازگشت به برجام ۲۹ نوامبر در وین از سر گرفته می‌شود

مذاکرات میان ایران و کشورهای چهار به علاوه یک برای بازگشت به برجام روز ۲۹ نوامبر (۸ آذر) از سر گرفته می‌شود. اداره امور خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه شب، سوم نوامبر این خبر را اعلام کرد….

به گزارش دویچه وله، دیپلمات‌های بلندپایه چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان تحت ریاست جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز ۲۹ نوامبر در وین با نمایندگان جمهوری اسلامی ایران دیدار می‌کنند. موضوع این مذاکرات بازگشت ایران و آمریکا به توافق برجام است.

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه دولت رئیسی در توییترش نوشت که در تماس تلفنی با انریکه مورا، معاون جوزپ بورل، تاریخ ۸ آذر برای از سرگیری مذاکرات وین تایید شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته ایالات متحده امیدوار است که تهران با نیت مثبت و آماده برای گفت‌وگو به میز مذاکره بازگردد.

به گفته او، واشنگتن همچنان معتقد است حصول توافق بر سر بازگشت همراه با تفاهم دوجانبه برای حفظ توافق برجام امکان‌پذیر است.

این گفت‌وگوها ادامه مذاکراتی است که از اوایل سال جاری شش دور آن برگزار شد و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن متوقف شد.

طرف‌های باقیمانده در برجام تلاش می‌کنند تا آمریکا را به این توافق بازگردانند. آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به طور یک جانبه از این توافق خارج شد. ایران نیز در قبال بازگشت آمریکا متعهد خواهد شد که تمامی تعهدات برجامی‌اش را دوباره اجرا کند.

تهران در سال ۲۰۱۹ یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به طور گام به گام اجرای تعهداتش در این توافق را متوقف کرد. هدف مذاکرات وین جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی و در مقابل لغو تحریم‌های آمریکا علیه این کشور است.به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضوع دور جدید گفتگوها «چشم‌انداز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام» و روشی برای «تضمین اجرای کامل و موثر» این توافق از سوی همه طرف‌ها خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا