گوناگون

لاف‌ها و گاف‌های

ماجرای مضحک و دروغین مقابله سپاه با ناو آمریکایی؛ کشورداری به شیوه جمهوری اسلامی ایران؛ هیاهوی «خبری افتخارآفرین از اقتدار سپاه پاسداران» خیلی زود فرونشست. فقط واکنش آمریکا نبود که روایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از رویارویی خیالی با ناوگان نظامی آمریکا در دریای عمان زدن را به یک «لاف‌زنی» و در حقیقت به یک گاف بزرگ دیگر بدل کرد؛ خود قصه‌ای که ساخته شده بود، چنان طرح و پیرنگ سستی داشت که با هیچ عنوان و کلام و موسیقی حماسی هم باورپذیر نمی‌شد.آمریکا جمهوری اسلامی را دروغگو خواند و ویتنام سفیر ایران را احضار و خواهان توضیح شد!…

در ادامه ماجرای آخرین دروغهای سپاه؛دولت ویتنام خواستار توضیح تهران دربارۀ سرقت نفتکش خود توسط سپاه پاسداران شد

وزارت امور خارجۀ ویتنام با احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران خواستار توضیح این کشور دربارۀ توقیف یک نفتکش ویتنامی توسط سپاه پاسداران شد. سخنگوی وزارت امور خارجۀ ویتنام با اعلام این مطلب افزود که این کشور هم اکنون سرگرم گفتگو با مقامات تهران برای حل هر چه سریعتر این مسئله و آگاهی از سلامت سرنشینان نفتکش ربوده شدۀ خود توسط سپاه پاسداران است.

به گزارش رادیو فرانسه، دولت ویتنام گفته است که شبه نظامیان سپاه پاسداران در بیست و چهارم اکتبر گذشته یک نفتکش ویتنامی را به زور تصرف کرده و به بندر عباس منتقل کرده اند. دولت ویتنام تصریح کرده که نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه که شاهد این اقدام سپاه پاسداران بوده‌اند هیچگونه اقدامی برای جلوگیری از آن نکرده‌اند.

سپاه پاسداران دیروز دوشنبه دوازده آبان ماه با انتشار بیانیه ای مدعی شد که یک محمولۀ نفت سرقت شدۀ ایران توسط نیروی دریایی آمریکا در منطقه را با عملیات پیچیدۀ نظامی بازپس گرفته و ناوها و هلیکوپترهای ارتش آمریکا نیز در برابر مقاوت نیروی دریایی سپاه پاسداران از منطقه گریختند.

سپاه پاسداران هنوز دربارۀ ملیت نفتکشی را که به زور توقیف کرده توضیحی نداده است، هر چند تصریح نموده‌ که این اتفاق در سوم آبان ماه یعنی ٢۴ اکتبر گذشته روی داده است. دربارۀ تأخیر ده روزۀ سپاه پاسداران در اعلام خبر این واقعه، سردار علی فدوی، جانشین فرماندۀ سپاه پاسداران، امروز پنجشنبه سیزده آبان ماه گفت : “بهترین زمان انتشار خبر سرکوب کردن نیروهای آمریکایی در خلیج فارس شب سیزده آبان [همزمان با سالگرد گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران] بود” تا، به گفتۀ او، “همه بدانند آمریکا همیشه شکست خورده است” و “نیروی دریایی آمریکا […] توسط نیروی ما سرکوب شد.”

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، نیز در سخنرانی که امروز به مناسبت سیزدهم آبان ایراد کرد، از سپاه پاسداران برای بازپس گیری محمولۀ نفت سرقت شدۀ ایران توسط نیروی دریایی آمریکا تشکر کرد و “عمل زشت آمریکایی ها در دزدی دریایی را تقبیح” نمود.

وزارت دفاع آمریکا با تکذیب ادعای تهران مبنی بر ربودن یک محمولۀ نفت ایران توسط نیروی دریایی آمریکا در منطقه ادعاهای بیانیۀ سپاه پاسداران را نیز بی اساس و ساختگی خواند و افزود که هیچ درگیری میان نیروی دریایی آمریکا در منطقه و سپاه پاسداران روی نداده است.

دولت ویتنام خواستار توضیح تهران دربارۀ سرقت نفتکش خود توسط سپاه پاسداران شد

وزارت امور خارجۀ ویتنام با احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران خواستار توضیح این کشور دربارۀ توقیف یک نفتکش ویتنامی توسط سپاه پاسداران شد. سخنگوی وزارت امور خارجۀ ویتنام با اعلام این مطلب افزود که این کشور هم اکنون سرگرم گفتگو با مقامات تهران برای حل هر چه سریعتر این مسئله و آگاهی از سلامت سرنشینان نفتکش ربوده شدۀ خود توسط سپاه پاسداران است.

دولت ویتنام گفته است که شبه نظامیان سپاه پاسداران در بیست و چهارم اکتبر گذشته یک نفتکش ویتنامی را به زور تصرف کرده و به بندر عباس منتقل کرده اند. دولت ویتنام تصریح کرده که نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه که شاهد این اقدام سپاه پاسداران بوده‌اند هیچگونه اقدامی برای جلوگیری از آن نکرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا