بین‌المللی

توافق اولیه ارتش و نخست وزیر سودان به منظور تشکیل دولت

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در سازمان ملل از دستیابی ارتش و نخست وزیر سودان به توافق اولیه در راستای تشکیل دولت و پایان وضعیت اضطراری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز به نقل از هیئت فرستاده سازمان ملل در سودان از دستیابی ارتش و نخست وزیر این کشور به توافق اولیه در راستای پایان دهی به اختلافات داخلی و تشکیل دولت خبر داد.

طبق این گزارش، توافق احتمالی، شامل بازگشت «عبدالله حمدوک» نخست وزیر برکنار شده سودان به منصب خود و تشکیل دولت تکنوکرات خواهد بود.

علاوه بر این، طبق توافق مذکور که هنوز نهایی نشده است، پیش بینی می‌شود وضعیت اضطراری در سودان پایان یافته و قانون اساسی نیز دچار برخی اصلاحات شود.

گفتنی است که روز گذشته ۱۲ آبان، یک منبع نزدیک به «عبدالله حمدوک» نخست وزیر برکنار شده سودان اعلام کرد که توافقی میان حمدوک و فرمانده ارتش سودان صورت نگرفته و رایزنی‌ها میان طرفین همچنان ادامه دارد.

وزارت فرهنگ و رسانه سودان روز دوشنبه اعلام کرد که حمدوک خواستار مشروعیت حکومت و مؤسسات انتقالی می‌باشد و معتقد است که آزادی وزیران و ادامه کار شورای وزیران با تمامی اعضایش، راه خروج از بحران موجود در سودان است.

حمدوک با تاکید بر اینکه طبق تصمیمات کودتا که در ۲۵ اکتبر صادر شده، هیچ توافقی میان او و نظامیان ارتش سودان صورت نگرفته، بیان کرد که شرایط باید آنگونه شود که در ۲۴ اکتبر بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا