اخبار

رایزنی فرانسه با هم‌پیمان‌ها برای صدور احتمالی قطعنامه علیه ایران

فرانسه می‌گوید به همراه شرکای خود می‌تواند در نشست بعدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقداماتی علیه ایران صورت دهد. مدیرکل آژانس در گلاسگو گفت که نظارت بر تأسیسات هسته‌ای ایران ضعیف شده و به مراکز اتمی ایران دسترسی نیست….

مقامات فرانسه روز پنجشنبه ۴ نوامبر (۱۳ آبان) اعلام کردند که این کشور می‌تواند به همراه هم‌پیمانان خود در نشست بعدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین اقداماتی علیه ایران صورت دهد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است در اواخر ماه نوامبر روند گفت‌وگو با قدرت‌های جهانی را با هدف بازگشت به برجام از سر خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کشورهای غربی در ماه سپتامبر گذشته از تصویب یک قطعنامه آژانس بین‌المللی علیه ایران صرف نظر کردند که در آن به تأکید از ایران خواسته شده بود نظارت آژانس بین‌المللی بر شماری از سایت‌های فعالیت‌های هسته‌ای این کشور امکان‌پذیر سازد. در پی این انصراف کشورهای غربی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی برای مذاکره در مورد پرسش‌های تاکنون بی‌پاسخ آژانس به ایران سفر کرد.

در آن زمان کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان مانع از تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده بودند تا از بالا گرفتن اختلاف میان آژانس و ایران اجتناب شود، با این امید که ایران به گفت‌وگوهای احیای برجام بازگردد.

بر اساس توافقی که میان ایران و رئیس کمیسیون مشترک برجام در اتحادیه اروپا صورت گرفته است، گفت‌وگوهای بازگشت به برجام قرار است در ۲۹ نوامبر (۸ آذر) در وین از سر گرفته شود.

آن-کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه در گزارش روزانه خود به خبرنگاران گفت: «ایران باید گفت‌وگو و همکاری با آژانس بین‌المللی را از سر گیرد و بدون وقفه به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد که تاکنون از سوی ایران بی‌پاسخ مانده‌اند.»

کشورهای غربی هر چه بیشتر ناامید هستند از اینکه ایران توافق‌های خود با آژانس بین‌المللی را در مورد نظارت آژانس بر تمام فعالیت‌های هسته‌ای این کشور به طور کامل رعایت نمی‌کند.

خانم لژاندر گفت که پاریس همچنان به شدت نگران است از اینکه ایران حتا به مواردی که در ماه سپتامبر بدان متعهد شد نیز پایبند نیست. او مقامات ایران را فراخواند بی‌وقفه به تعهدات خود در قبال آژانس بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تصریح کرد: «ما به همراه هم‌پیمانان خود به دقت رصد خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که ایران به تعهدات خود عمل خواهد کرد و سپس در مورد پاسخی مناسبت با یکدیگر رایزنی خواهیم کرد.»

گروسی: نظارت هسته‌ای در ایران ضعیف شده است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در حاشیه نشست اقلیمی گلاسگو گفته است، نظارت بر تاسیسات هسته‌ای در ایران دشوار شده است.

گروسی در گفتگو باشبکه سی‌ان‌ان گفت: «این یک حقیقت است که نظارت هسته‌ای در ایران ضعیف شده است.»

وی در این گفت‌وگو در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای ایران تصریح کرد که برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کار کردن به عنوان یک ناظر هسته‌ای به صورت فزاینده‌ای دشوار می‌شود.

گروسی افزود: “ما نیاز به دسترسی داریم.”

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای شرکت در بیست‌وششمین اجلاس بین‌المللی آب‌وهوایی به گلاسکو سفر کرده، روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاری اسوشیتدپرس  شیوه بازرسی از مراکز اتمی ایران را به پرواز در ابرهای متراکم تشبیه کرد و تأکید کرد که این مسیر نمی‌تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.

گروسی ابراز امیدواری کرد که بتواند به زودی به ایران بازگردد و گفت‌‌وگوهای سطح بالا و حضوری با مقام‌های ایران را از سر بگیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا