دیدگاه‌ها

اثربخشی ۹۰ درصدی قرص ضدکرونای فایزر

شرکت داروسازی آمریکایی فایزر امروز جمعه اعلام کرد که قرص آزمایشی ضدویروس کووید-۱۹ این شرکت نرخ بستری در بیمارستان و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری در میان افراد بزرگسال با خطر آسیب‌پذیری بالا را نزدیک به ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.

بهارنیوز: به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این شرکت همچنین گفته است با توجه به نتایج اولیه خوب، از اداره غذا و داروی ایالات متحده و همچنین نهادهای ذیربط بین‌المللی درخواست خواهد کرد مجوز استفاده از این دارو را در سریع‌ترین زمان ممکن صادر کنند. فایزر این دارو را روی ۷۷۵ داوطلب آزمایش کرده و دریافته است که این دارو در میان بیمارانی که در فاصله کوتاهی از نمایان شدن عوارض کووید-۱۹ آن را استفاده کرده‌اند، در یک ماه، حدود ۸۹ درصد از مجموع نرخ بستری و مرگ کاسته است. کمتر از یک درصد بیماران همچنان به بستری شدن نیاز داشته‌اند.
در حال حاضر تمامی داروهای مورد استفاده در ایالات متحده با سرنگ یا سرم به بیماران داده می‌شوند. داروی شرکت «مرک»، رقیب فایزر، به شکل قرص تهیه شده و پس از مشاهده نتایج مناسب، در اداره غذا و داروی آمریکا در حال بررسی است.
روز پنجشنبه، بریتانیا مجوز استفاده از قرص ضدکرونای شرکت مرک را تایید کرد و نخستین کشوری شد که برای درمان بیماران کووید-۱۹ که عوارض خفیف تا متوسط این بیماری را دارند، از این دارو استفاده می‌کند. پس از آنکه فایزر برای دریافت مجوز اقدام کند، اداره غذا و دارو آن را بررسی و ظرف چند هفته یا چند ماه، نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد. در صورت تایید نهایی  نهادهای مربوطه، این دارو با نام تجاری «پکسلووید» به بازار عرضه خواهد شد. پژوهشگران در سراسر جهان برای ساخت قرص ضدکووید-۱۹ که مبتلایان بتوانند در خانه مصرف کنند و از بار سنگین کنونی بر بیمارستان‌ها بکاهد، سخت در تلاش‌اند و به این منظور، رقابت سختی میان شرکت‌های داروسازی آغاز شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا