گوناگون

افزایش معنا‌دار فــقــر

چندی پیش وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گزارشی درباره فقر منتشر کرد. در این گزارش آمده بود که بیش از ۲۶ میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق زندگی می کنند. این گزارش بازتاب گسترده ای در داخل و خارج کشور داشت….

در این ارتباط حمید رضا حاجی بابایی رییس کمیسیون آموزش و پروش مجلس گفته حدود ۴۰ میلیون ایرانی نیاز به کمک فوری مالی دارند. گزارش وزارت کار و رفاه اجتماعی و اظهار نظر نمایندگان مجلس نشان می دهند که جامعه ایران به تدریج فقیر شده و چنانچه جلوی این روند گرفته نشود در آینده شاهد افزایش فقر و نابرابری و شکاف طبقاتی خواهیم بود. در تازه ترین بررسی خبر گزاری آسوشیتدپرس به موضوع افزایش فقر در ایران پرداخته و آن را تحلیل و تفسیر کرده است. خبرگزاری آفتاب نیوز این گزارش را به فارسی ترجمه کرده که در ادامه می خوانید.

به گزارش آفتاب نیوز؛ خبرگزاری “آسوشیتدپرس” در گزارشی با اشاره به افزایش ناامیدی مردم نسبت به وضعیت اقتصادی در کشور و خودکشی و خودسوزی‌های صورت گرفته به دلیل این موضوع می‌نویسد: “روح‌الله” جوان ۳۸ ساله با مو‌های خاکستری و سبیل پرپشت ناامیدانه به دنبال یافتن کار بود. او پدر سه فرزند در جنوب ایران است. او وارد دفتر بنیادی شد که به جانبازان جنگ، خانواده‌های آنان و خانواده شهدای جنگ کمک می‌کند. روح‌الله درخواست کمک کرد. رسانه‌های محلی گزارش دادند که او به مقام‌های آن بنیاد گفته بود اگر آنان کمکی به وی ارائه ندهند خود را از پشت‌بام به پایین پرتاب می‌کند. آنان سعی کردند او را متقاعد کنند و وعده وام را دادند اما او ناراضی بیرون رفت. خیلی زود به مقابل در ساختمان بنیاد مذکور بازگشت و روی خودش بنزین ریخت و با روشن کردن کبریت خودش را سوزاند. او دو روز بعد در ۲۱ اکتبر بر اثر شدت سوختگی درگذشت. خودسوزی این مرد جوان در یاسوج بسیاری را در ایران بهت‌زده کرد. او فرزند یکی از شهدای جنگ ایران و عراق بود.
این خبرگزاری در ادامه می‌افزاید: با وجود بحران اقتصادی، افزایش بیکاری و افزایش سرسام‌آور قیمت مواد غذایی، خشم و ناامیدی عمومی به‌طور فزاینده‌ای افزایش‌یافته است. مینا احمدی، دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی در شمال تهران می‌گوید: وقتی این خبر را شنیدم حیرت‌زده شدم. من همیشه فکر می‌کردم خانواده‌های شهدای جنگ ایران و عراق از حمایت سخاوتمندانه دولت برخوردارند.
گفته‌شده به دنبال خودسوزی این مرد جوان بنیاد مذکور دو تن از مقام‌های ارشد استانی خود را برکنار کرده و خواستار برکناری مشاوران و مددکاران اجتماعی دیگری نیز شده که برای پیشگیری از خودسوزی او کاری انجام ندادند. حتی مشاور رهبری نیز این پرونده را هشداری دانسته و آن را نتیجه رها شدن جامعه به حال خود در بیکاری و فقر و برهم خوردن روابط اجتماعی از سوی مسئولان قلمداد کرده است.
بر اساس مطالعه‌ای که روزنامه “اعتماد” به آن استناد کرده، شیوع کرونا و نتایج ویرانگر اقتصادی آن نرخ خودکشی در ایران را بیش از ۴ درصد افزایش‌یافته است.
رضا هاشمی، معلم ادبیات یکی از دبیرستان‌های تهران می‌گوید: به دلیل فقر نمی‌دانم به کجا و کدامین سو می‌رویم.
آسوشیتدپرس در ادامه می‌نویسد: پس از خروج امریکا از برجام بافرمان ترامپ و به دلیل تحریم نفت آن کشور و شیوع کرونا بیش از یک‌میلیون ایران بیکار شده‌اند و نرخ بیکاری بیش از ۱۰ درصد افزایش‌یافته؛ نرخی که در میان جوانان تقریباً دو برابر است. فرار سرمایه به خارج از ایران به ۳۰ میلیارد دلار افزایش‌یافته است.
محمدقاسم عثمانی، نماینده سابق مجلس می‌گوید: نمی‌توان نارضایتی مردم را از وضعیت اقتصادی فعلی پنهان کرد. ساختار کشور معیوب و بیمار است ما نیاز به انقلابی اقتصادی داریم. واحد پول ایران از سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون بیش از ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده است و دستمزد‌ها برای جبران این ضرر افزایش نیافته است. بیش از یک‌سوم جمعیت ایران طبق آمار وزارت کار در فقر شدید زندگی می‌کنند.
حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس گروه بودجه مجلس هفته گذشته در گفت‌وگوی تلویزیونی گفته بود حدود ۴۰ میلیون نفر در کشور نیاز به کمک فوری دارند.
آسوشیتدپرس در ادامه می‌نویسد: فقر فراتر از اعداد و ارقام است و به بخشی قابل‌مشاهده در زندگی روزمره تبدیل‌شده است. در خیابان‌های تهران کودکان دستمال فروش در تقاطع و پشت چراغ‌های راهنمایی دیده می‌شوند. در خیابان‌های تهران افراد بیشتری دیده می‌شوند که زباله گرد هستند. این مناظر یک دهه پیش در ایران کم‌تر دیده می‌شد. سرقت‌های کوچک در ایران افزایش‌یافته‌اند. هفته گذشته، دادگاهی یک نفر را به اتهام دزدیدن چند بسته بادام هندی به ۱۰ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرد. مقام‌های پلیس تهران “مشکلات اقتصادی” را مقصر جهش جرائم می‌دانند و می‌گویند بیش از نیمی از کل بازداشت‌شدگان در سال گذشته برای اولین بار مرتکب جرم شده بودند.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا