اخبار

شکاف طبقاتی: عده‌ای سر در بشکه آشغال، عده‌ای هم با گُل ۷۰۰میلیونی

یک عضو مجلس ولایت در جلسه امروز با اشاره به وضعیت فاجعه بار معیشتی مردم و فاصله طبقاتی در کشور گفت: برای گرانی‌ها فکری کنید، جلوی گرانی‌ها را بگیرید، مردم روزهای سختی را سپری می‌کنند، دیگر گوشت، میوه، ماشین و صاحب خانه شدن تقاضاهای دست چندم است، امروز خرید یک قالب پنیر و یک شانه تخم‌مرغ برای مردم سخت شده است….

صباغیان بافقی خطاب به رئیسی گفت: چه زمانی این مشکل را حل می‌کنید، به مشکل مردم برسید، مردم تحت فشار هستند. عده‌ ای امروز سرشان را برای غذا داخل بشکه‌های آشغال می‌کنند، عده‌ ای هم ۷۰۰میلیون خرج گل عروسیشان می‌شود. این‌ها فاصله طبقاتی است.

او افزود: مسیر قطار اقتصاد و گرانی کی تغییر خواهد کرد! پیشنهاد می‌دهم اگر نمی‌توانید قیمتها را کاهش دهید، اگر نمی‌توانید حقوق بازنشستگان را اضافه کنید، اگر نمی‌توانید حقوق معلمان را افزایش دهید، اگر نمی‌توانید حقوق کارکنان مظلوم بعضی از وزراتخانه‌ها را اضافه کنید، حداقل برای شعاری که دادید که شعار عدالت بود، حقوق‌های نجومی را کاهش دهید، این‌که سخت نیست.

امروز حداقل حقوق بعضی‌ها طبق قانون ۱۷برابر به عبارتی ۲۱برابر است، یعنی بیش از ۴۰ و ۵۰میلیون تومان دریافت می‌کنند که باید حداقل باشد ولی آن را ۱۰برابر کنید.

محمدرضا صباغیان بافقی گفت:« امروز ربا و سود بانکی در حال نابود کردن جامعه است، واحدهای تولیدی را ورشکسته می‌کند. مردم را بیچاره می‌کند و زندان می‌کند.»

این در حالی است که نرخ تورم در ایران به حدود ۵۰ درصد رسیده است و نکته مهم این است که تورم اقلام خوراکی بیش از دیگر کالاهای سبد هزینه خانوار افزایش قیمت داشته است. براساس اعلام مرکز آمار ایران در ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه ۱۴۰۰ نرخ تورم در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها برای دو دهک کم درآمد ۶۲,۴ درصد و برای دهک دهم یعنی ثروتمندان ۵۹ درصد بوده است.زحمتکشان جامعه از طریق اعتصاب‌ها و اعتراض‌های خیابانی به مبارزهٔ طبقاتی دست می‌زنند. کارمندان زحمتکش و کم‌درآمد، اصناف مختلف، و دیگر قشرهای آسیب‌دیده از سیاست‌های جاری با این مبارزهٔ طبقاتی همراهند. آمارهای انتشار یافته از سوی مراکز رسمی جمهوری اسلامی همگی به تنزل قدرت خرید مردم و افزایش فقر اشاره دارند. افزایش نرخ تورم و سیر زمانی آن که از سوی بانک مرکزی انتشار یافته است، نشان می‌دهد در فاصله سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۷۳ هیچ‌گاه نرخ تورم به ۳۰ درصد نرسیده بود، ولی ابتدا در سال ۱۳۷۳ به ۳۵.۲ درصد رسید و سپس در سال ۱۳۷۴ و دو سال مانده به پایان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی به ۴۹.۴ درصد رسید. این مرکز همچنین اعلام کرده که نرخ تورم در سال ۱۳۹۲ و در ماه‌های پایانی دولت دوم محمود احمدی‌نژاد از مرز ۴۰ درصد عبور کرده است. بر پایه این گزارش، نرخ تورم در تیرماه سال ۱۳۹۲ به ۴۰.۴ درصد رسیده و سپس تا شهریورماه همان سال تا ۴۲.۳ درصد صعود کرده است. تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نیز نشان می‌دهد که نرخ تورم در تیرماه سال جاری به ۴۴.۲ درصد رسیده است. بدین ترتیب، حسن روحانی که در سال ۱۳۹۲ تورمی ۴۰ درصدی را از دولت احمدی‌نژاد به‌ارث برده بود، نرخ تورمی ۴۴ درصدی را برای دولت بعدی به‌ارث می‌گذارد. بررسی واقعیت‌های اقتصادی و مالی کشور نشانگر آن است که برنامۀ دولت‌های رژیم ولایی خود عامل اصلی در پیدایش و تشدید تورم است. در اینکه تورم لجام‌گسیخته درآمدهای ثابت و اندک توده‌های کار و زحمت را می‌بلعد و زندگی را بر آنان دشوار می‌کند تردیدی نیست. سران رژیم جمهوری اسلامی اما هنوز هم حاضر نیستند اعتراف کنند گرانی مایحتاج عمومی و کمی دستمزد به‌خاطر سیاست‌های ضد مردمی رژیم است که در ادامه آن زندگی در شرایطی حداقلی را هم از طبقه زحمتکش وفرزندان آنان سلب کرده است.

برآوردها نشان می‌دهد سبد معیشت خانوارها اکنون حدود ۱۲ میلیون تومان است اما حقوق یک کارگر حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان تعیین ‌شده است.زندگی بخشی عظیم از زحمتکشان میهن ما از نمونه‌های آورده شده در بالا نیز به‌مراتب سخت‌تر است. براساس آخرین آمار رسمی مرکز آمار، متوسط قیمت حدود ۷۱ درصد از اقلام خوراکی از مرحله بحرانی عبور کرده است. این مرحله نشان می‌دهد قیمت‌ها از کنترل خارج شده ‌و آماده جهش‌های تورمی است. گزارش رسانه‌های رسمی رژیم حکایت از آن دارد که دستمزد بیش از ۶۰ درصد کارگران شاغل و بازنشسته، حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. با این وجود، سبد حداقلی اعلام شده ۱۲  میلیون  ارزیابی می‌شود.
اکثریت قریب به‌اتفاق مردم بر اثر عملکرد منفی و زیان‌بار رژیم ولایت فقیه در عرصه‌های گوناگون به ویژه عرصه اقتصادی-اجتماعی با دشواری‌هایی بزرگ و کاهشی جدی سطح زندگی روبرو بوده‌اند یا به‌عبارتی دیگر، در وضعیت زیر خط فقر زندگی می‌کنند. گسترش دردناک پدیده فقر و به‌همراه آن رشد ناهنجاری‌های اجتماعی از پیامدهای سقوط سطح زندگی در میهن ماست. توده‌های کار و زحمت برای برخورداری از حقوق راستین‌شان و اعتلای سطح مادی و معنوی زندگی‌شان می‌رزمند. نیروی متحد آنان سلاح اعتصاب و گام نهادن در میدان نبرد طبقاتی و رو در رویی با رژیم دیکتاتوری و چپاولگر است. این عرصه نبرد را نمی بایست نادیده گرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا