گوناگون

طرح ترور کاظمی؛ واکنش شدید فرانسه و اقدام بی‌سابقه ایرنا

دولت فرانسه در واکنش به تلاش برای ترور «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، سیاست خشونت و ارعاب در عراق را به شدت محکوم کرد….

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه این کشور امروز ضمن اعلام اینکه مخالف سیاست خشونت و ارعاب در عراق است، بر ایستادگی خود در کنار دولت عراق در مقابله با تلاش ها برای بی ثبات کردن کشور تاکید کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز با تماسی تلفنی با نخست وزیر عراق، تلاش برای ترور او را به شدت محکوم کرد و گفت: فرانسه در کنار دولت عراق است.

در همین حال، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایران، در اقدامی بی سابقه، گروه های تحت امر سپاه پاسداران را به دست داشتن در ترور نافرجام کاطمی متهم کرد.

برخی منابع حکومتی با انتقاد از ایرنا نوشتند: خبرگزاری ایرنا متعلق به دولت؛ عملیات ترور الکاظمی را به نیروهای مقاومت نسبت داد. این ادعای عجیب و برخلاف شرایط ایران در منطقه در حالی مطرح شده است که همه گروه های مقاومت از این عمل تبری جستند، معلوم نیست چرا ایرنا محور مقاومت را در مظان اتهام قرار داده است!

منابع امنیتی: حمله به اقامتگاه نخست‌وزیر عراق با سه پهپاد انجام شد، دو پهپاد سرنگون شدند

به گزارش یورو نیوز، دو منبع امنیتی مطلع به خبرگزاری فرانسه گفتند که سوقصد علیه جان نخست وزیر عراق از سوی «سه پهپاد صورت گرفت که دو فروند از آن‌ها از سوی محافظ مصطفی کاظمی سرنگون شدند.»

این سه پهپاد طبق گفته مقامات مطلع از مکانس در نزدیکی پل جمهوری بغداد در ساحل شرقی رودخانه دجله به پرواز درآمدند. یکی از منابع گفت که این پهپادها سپس به سمت منطقه سبز جاییکه اقامتگاه نخست وزیر در آن قرار دارد حرکت کردند.

مقامی که خواست نامش فاش نشود گفت: «دو پهپاد در حین پرواز سرنگون شدند.» پهپاد سوم توانست حمله را انجام دهد و بخشی از خانه را منفجر کرد که در پی آن دو محافظ نخست وزیر عراق زخمی شدند.

با این حال آسوشیتدپرس شمار زخمی‌ها را هفت نفر اعلام کرد.

حمله با پهپاد در ماه‌های اخیر در عراق به ویژه علیه منافع آمریکا افزایش یافته است.
حمله به قصد جان نخست وزیر عراق که از سوی ایالات متحده و چندین کشور همسایه عراق محکوم شده، نخستین حمله‌ای است که اقامتگاه مصطفی کاظمی را هدف قرار داده است.

این اتفاق در زمانی رخ داد که احزاب مختلف مذاکرات را برای تشکیل ائتلاف‌های پارلمانی آغاز کرده‌اند.

ائتلاف فتح که بازوی سیاسی حشدشعبی است، تعدادی از کرسی‌های خود در پارلمان را از دست داده است و پس از اعلام نتایج مدعی شد که در انتخابات تقلب صورت گرفته است. برخی از هواداران حشدشعبی، کاظمی را به «همدستی» در آنچه آن را تقلب خوانده‌اند متهم می‌کنند.

شماری از آن‌ها در نزدیکی دو ورودی منطقه سبز در اعتراض به نتایج انتخابات دست به تحصن زده‌اند.

درگیری با نیروهای امنیتی در روز جمعه گذشته با نیروهای امنیتی در نزدیکی یکی از ورودی‌های منطقه سبز رخ داد که یک کشته برجای گذاشت. برخی منابع حشدشعبی از «دو کشته» سخن می‌گویند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا