ورزشی

حقی که فدراسیون ناحق کرده

پس از شکایت باشگاه راهیان کرمانشاه به دادگاه، برگزاری دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر، قوه قضاییه این اقدام فدراسیون را خلاف دانست و حکم به بازگشت این تیم به دسته اول داد که دیوان عالی کشور به عنوان بالاترین مرجع قضایی کشور هم این حکم را تایید کرد اما نایب‌رییسی که سرپرستی خودش هم غیرقانونی است و طبق اساسنامه مدت زیادی از آن گذشته و باید برکنار می‌شد، نمی‌خواهد به قانون ‌تمکین کند…

امیررضا احمدی: لیگ دسته اول فوتبال ایران، در برهه‌ای از زمان که خیلی هم دور نیست در دو گروه ۱۲ تیمی برگزار می‌شد که در مجموع ۲۴ تیم در سطح دوم فوتبال ایران برای صعود به لیگ برتر تلاش می‌کردند، اما برگزاری این لیگ با دو گروه آخرین‌بار مربوط به فصل ۹۴-۹۳ بود.

فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت لیگ دسته اول در یک گروه ۲۰ تیمی برگزار شود و برای دو فصل دیگر به ۱۸ تیم کاهش پیدا کند که این اتفاق هم درنهایت رخ داد، به همین دلیل تیم‌های نیروی زمینی، نفت و گاز گچساران و تربیت نوین یزد از گروه «الف» و اتکا گرگان، شهرداری بندرعباس و راهیان کرمانشاه از گروه «ب» به لیگ دسته دوم سقوط کردند. این در حالی بود که فدراسیون فوتبال به صورت قانونی باید پیش از شروع فصل در این خصوص تصمیم‌گیری کرده و پس از ابلاغ مصوبه به هیات‌ها چنین اقدامی را عملی می‌کرد اما فدراسیون هیچ ابلاغیه‌ای نداشت و درست در یکی، دو هفته مانده به پایان مسابقات این تصمیم را اعلام کرد تا تیم‌ها در شوک بروند. در آن زمان، روسای باشگاه‌ها و هیات‌های مختلف با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال این اقدام‌ را خلاف قانون دانستند که حیدر بهاروند، نایب‌رییس فعلی فدراسیون و سرپرست سازمان لیگ و کاظم طالقانی، رییس وقت هیات فوتبال خوزستان و ‌عضو وقت هیات رییسه هم زیر آن نامه را امضا زدند و اقدام فدراسیون را غیرقانونی دانستند. پس از آن بارها باشگاه راهیان به صورت جداگانه نامه‌هایی را برای فدراسیون ارسال کرد و ‌خواستار حل این مشکل در فضای تعاملی و عمل به اساسنامه فدراسیون شد که آن نامه‌ها بی‌جواب ماند تا راهیان شکایت به دادگاه ببرد.

سرانجام پس از شکایت باشگاه راهیان کرمانشاه به دادگاه، برگزاری دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر، قوه قضاییه این اقدام فدراسیون را خلاف دانست و حکم به بازگشت این تیم به دسته اول داد که دیوان عالی کشور به عنوان بالاترین مرجع قضایی کشور هم این حکم را تایید کرد و در آن ذکر شد به ازای هر فصل غیبت این تیم در لیگ یک، فدراسیون می‌بایست مبلغ گزافی به عنوان جریمه بدهد. حالا اما فدراسیون‌نشین‌ها گویا به دلیل لج‌بازی‌های نایب‌رییسی که سرپرستی خودش هم غیرقانونی است و طبق اساسنامه مدت زیادی از آن گذشته و باید برکنار می‌شد، نمی‌خواهد به قانون ‌تمکین کند و حکم قوه قضاییه را دخالت در فوتبال می‌داند.

البته که فوتبال جزیره‌ای جداست و قوانین خودش را دارد اما همین فدراسیون که حکم قوه ‌قضاییه که کاملا براساس قوانین خود فدراسیون صادر شده را دخالت در فوتبال می‌داند، برای شناسایی خاطیان پرونده ویلموتس دست به دامن آنها می‌شود و نمی‌دانیم باید دم خروس رییس فدراسیون را بپذیریم یا قسم حضرت عباسش را! اما هر چه که هست، براساس مدارک و نامه‌نگاری‌ها، باشگاه راهیان بارها درخواست حل این مشکل را داشته تا این مشکل در فضایی دوستانه حل شود و حق این تیم به صاحبش برگردد اما ساکنان فدراسیون با به میان آوردن اینکه AFC به آنها نامه داده، می‌خواهند روی اقدام خلاف فدراسیون در سال ۹۴ سرپوش بگذراند در حالی که با آن کار عملا حکم به نابودی تیم‌هایی داده شد که به ناحق به دسته پایین‌تر سقوط کردند.

حالا که فدراسیون فوتبال با لج‌بازی آقای نایب‌رییس و البته مرد همه‌کاره‌ای این روزهای فوتبال (!) که خود ماه‌هاست به صورت غیرقانونی بر صندلی‌اش تکیه زده، می‌خواهد قانون را زیر پا بگذارد، بهتر است به فکر حقی باشد که ناحق شده و فوتبال یک استان را تحت‌الشعاع خود قرار داده. فوتبالی که تنها دل‌خوشی مردم محروم کرمانشاه است و حالا سال‌هاست به دلیل یک مصوبه غلط و عدم تمکین فدراسیون به رای دیوان عالی کشور به عنوان بالاترین مرجع قضایی، از آنها سلب شده است.

اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا