گوناگون

آمریکا اجازه تهاتر بین ایران و پاکستان را نمی‌دهد

دبیر انجمن واردکنندگان برنج بابیان اینکه بانک‌های پاکستانی وابسته به آمریکا هستند، تصریح کرد: آمریکا اجازه تهاتر بین ایران و پاکستان را نمی‌دهد. به همین دلیل ما نمی‌توانیم وارد مذاکره با این کشور شویم ممکن است بین دولت‌ها بدون دخیل کردن بانک‌ها تهاتری صورت بگیرد اما این امکان سال‌هاست که برای بخش خصوصی فراهم نشده است….

به گزارش ایلنا، روز گذشته عبدالرزاق داود مشاور ارشد نخست‌وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری (سرپرست وزارتخانه بازرگانی پاکستان) در دیدار با وزیر کشاورزی ایران اظهار کرد: پاکستان دارای برنج و ایران دارای نفت و پتروشیمی است که می‌توانیم این کالاها را باهم تهاتر کنیم. مشاور ارشد نخست‌وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری عنوان کرد: ما به شرایط تحریمی ایران واقف هستیم و به دنبال یک سازوکار برای ایجاد ارتباط مؤثر و مفید با برادرمان ایران هستیم به همین دلیل پیشنهاد تهاتر را مطرح می‌کنیم. محصولات دیگری که می‌توانیم به ایران صادر کنیم شامل کینوا، انبه و مرکبات است و امیدواریم مشکلات موجود برای تبادلات تجاری در سایه روابط برادرانه با ایران مرتفع شود. مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در مورد پیشنهاد مقام پاکستانی گفت: این سخنان بارها از سوی پاکستانی‌ها اعلام‌شده است اما هیچ‌گاه عملیاتی نشد. وی بابیان اینکه امکان واردات برنج از پاکستان برای بخش خصوصی فراهم نیست، بیان کرد: بخش خصوصی سال‌هاست که با پاکستان وارد مذاکره شده است تا بتواند برنج این کشور را وارد کند اما انتقال پول از این کشور ۱۰ تا ۱۶ درصد هزینه برای بخش خصوصی ایجاد می‌کند و این مسئله در قیمت تمام‌شده برنج پاکستانی تأثیر مستقیم می‌گذارد. کشاورز درباره دلیل کاهش واردات برنج از پاکستان، بیان کرد: در حال حاضر ۸۵ درصد از برنج وارداتی ایران هندی و ۱۵ درصد آن پاکستانی است. اما بهتر بود که این آمار برعکس می‌شد چراکه برنج پاکستانی از لحاظ طعم و رنگ به برنج ایرانی نزدیک‌تر است و بیشتر با ذائقه مردم همخوانی دارد. اما به دلیل مشکلات ایجادشده در انتقال پول ما نمی‌توانیم این محصول کیفی را به دست مصرف‌کننده ایرانی برسانیم. به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، دولت ممکن است درازای صدور برق یا نفت در بازرگانی دولتی، برنج از پاکستان بگیرد. کشاورز بابیان اینکه بانک‌های پاکستانی وابسته به آمریکا هستند، تصریح کرد: آمریکا اجازه تهاتر بین ایران و پاکستان را نمی‌دهد. به همین دلیل ما نمی‌توانیم وارد مذاکره با این کشور شویم ممکن است بین دولت‌ها بدون دخیل کردن بانک‌ها تهاتری صورت بگیرد اما این امکان سال‌هاست که برای بخش خصوصی فراهم نشده است. ما درازای خرید برنج هندی به آنها پول می‌دهیم امیدواریم که این روند برای پاکستان نیز فراهم شود.

تحریم‌ و موانع تبادل پول با بانک‌های جهان مشکل اساسی برای تولید و تجارت است

به گزارش ستاره صبح، رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: با کمال تأسف در طول ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته، بسیاری از فرش‌بافان و متخصصان را به برخی از کشورها ازجمله چین و پاکستان بردند و می‌توان گفت صنعت فرش دستباف ایران را ربودند.
غلامحسین شافعی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد وضعیت صنعت فرش ماشینی و دستباف کشور اظهار کرد: صنعت فرش ماشینی ما ارتقای قابل‌توجهی پیداکرده و به لحاظ کیفیت می‌تواند در هر بازار رقابتی توفیق پیدا کند. آنچه همه صنایع ازجمله صنعت فرش به عنوان مشکل با آن مواجه است؛ اینکه مسائل داخلی کشور مثل پیش‌بینی‌ناپذیر آینده صنعت، قیمت‌گذاری کالا، تأمین مواد اولیه با مشکلات زیادی روبروست. شافعی ادامه داد: این مسائل مشکلات اساسی در مورد همه صنایع به خصوص صنایع فرش مطرح است و تولیدکنندگان را از ابداعات و ابتکارات جدید بازمی‌دارد. اگر موانع برداشته شود و تأمین مواد اولیه صنعت فرش بتواند به‌سادگی انجام شود، ما قدرت رقابت را در کلیه بازارهای جهانی داریم. وی افزود: خوشبختانه به حدی از نظر کیفیت صنعت فرش ماشینی رشد کرده‌ایم که تنها کارشناسان می‌توانند فرق آن را فرش دستی تشخیص می‌دهد. ما به کشورهایی که خودشان تولیدکننده فرش هستند صادرات داریم. چین، هندوستان و پاکستان جزو کشورهایی هستند که در برخی بازه‌های زمانی رقیب ما در این صنعت بودند ولی امروز به این کشورها هم صادرات فرش داریم. این موضوع یک توفیق بزرگ است که سیاست‌گذاران و مسئولین باید آن را به عنوان یک موقعیت ممتاز در کشور موردتوجه قرار داده و موانع را از پیش روی تولیدکنندگان واقعی که می‌توانند پایه و اساس توسعه کشور باشند بردارند تا بتوانند آینده روشنی پیش روی خود داشته باشند. رئیس اتاق بازرگانی ایران در مورد وضعیت فرش دستباف کشور تصریح کرد: فرش دستباف به تاریخ ما بستگی دارد، یکی از مزیت‌های مهم کشور درگذشته فرش دستباف بوده است. با کمال تأسف در طول ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته، بسیاری از فرش‌بافان و متخصصین ما را به برخی از کشورها ازجمله چین و پاکستان بردند و می‌توان گفت صنعت فرش دستباف ایران را ربودند. وی خاطرنشان ساخت: ازآنجاکه عوامل تولید فرش دستباف در چین و پاکستان بسیار کمتر از ایران و قیمت تمام‌شده آن پایین‌تر از ایران است؛ ما در میدان رقابت با مشکل مواجه می‌شویم.
شافعی در پاسخ به سؤالی در مورد تأثیر تحریم‌ها بر این موضوع گفت: تحریم‌ها روی صادرات همه کالاهای ما اثر داشته است و یکی از مشکلات اساسی ما است، روابط بانکی با مشکل مواجه است اما نباید همه مسائل را به تحریم متصل کرد. تحریم قطعاً اثر داشته و قطعاً یکی از مشکلات اساسی ما بوده ولی همه مشکل ما تحریم نیست. مشکل داخلی ما در سیاست‌گذاری‌ها درصد بیشتری از تحریم را به خود اختصاص داده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا