زنان

مه‌لقا ملاح مادر طبیعت ایران درگذشت

مه لقا که وارث افکار و اندیشه‌های روشنگرانه و پیشرو مادر و مادربزرگ خود بود، پس از بازنشستگی در سال ۱۳۷۳ با مشارکت همسر و چند علاقمند به محیط زیست، «جمعیت زنان مبارزه با محیط زیست» که سازمانی غیردولتی و غیر انتفاعی بود را بنیان نهاد. این نهاد مردمی به تدریج موفق شد شعبات خود را در شانزده استان کشور گسترش دهد.

زهره معینی- گروه مطالعات زنان

مه‌لقا ملاح دوست و حامی محیط زیست در گذشت. وی متولد ۳۱ شهریور ۱۲۹۶ فرزند خدیجه افضل وزیری روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان و نوه بی‌بی خانم استرآبادی از نویسندگان دوران مشروطه و بنیانگذار اولین مدارس دخترانه بود. مه لقا پس از تحصیل در رشته فلسفه و جامعه شناسی در دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت. همزمان با پشت سر گذاردن دکتری علوم اجتماعی در دانشگاه سوربن دوره کتابداری را در کتابخانه ملی فرانسه آموخت. وی در بازگشت به ایران در کتابخانه دانشگاه تهران مشغول به کار و پس از مدتی به ریاست کتابخانه موسسه تحقیقات روان‌شناسی برگزیده شد.

مه لقا که وارث افکار و اندیشه‌های روشنگرانه و پیشرو مادر و مادربزرگ خود بود، پس از بازنشستگی در سال ۱۳۷۳ با مشارکت همسر و چند علاقمند به محیط زیست، «جمعیت زنان مبارزه با محیط زیست» که سازمانی غیردولتی و غیر انتفاعی بود را بنیان نهاد. این نهاد مردمی به تدریج موفق شد شعبات خود را در شانزده استان کشور گسترش دهد. وی پس از بازنشستگی تمام وقت خود را همراه با اعضای جمعیت، به مبارزه با آلودگی محیط زیست و آموزش زنان خانه‌دار و معلمان مدارس برای آشنایی با محیط زیست و چگونگی حفظ آن گذاشت. با امید به آنکه روزی کودکان این سرزمین در کتاب‌های درسی خود با فعالیت‌های ارزشمند و تاثیرگذار مه‌لقا ملاح در چگونگی حفظ محیط زیست آشنا شوند و از او بیاموزند.

یادش گرامی و راهش پررهرو

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا