بین‌المللی

اتیوپی برای جنگی تمام عیار آماده می‌شود

با پیشروی شورشیان به سمت پایتخت، اتیوپی برای جنگی تمام عیار آماده می‌شود؛ نخست‌وزیر و دیگر مقامات آدیس‌آبابا نیز از ساکنان پایتخت خواسته اند تا برای دفاع از محله‌ های خود سلاح به دست گیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی یورونیوز، پس از اعلام وضعیت فوق‌العاد ۶ ماهه در هفته گذشته و با ادامه حرکت شورشیان به سمت پایتخت، اتیوپی برای آغاز جنگی تمام عیار آماده می‌شود.

این در حالیست که ابی احمد نخست‌وزیر و دیگر مقامات آدیس‌آبابا، از ساکنان پایتخت خواسته اند تا برای دفاع از محله‌ های خود در برابر نیروهای تیگرای سلاح به دست بگیرند.

نیروهای تیگرای که علیه دولت فدرال می‌ جنگند، شامل شبه نظامیان عضو جبهه آزادیبخش خلق تیگرای که پیشتر قدرت را در این منطقه در اختیار داشتند و دیگر گروه‌ های شورشی هستند.

با افزایش نگرانی‌ها درباره سقوط احتمالی دومین کشور پرجمعیت آفریقا، دیپلمات‌ ها و رهبران منطقه‌ ای نیز در تلاشند تا طرف‌ های مختلف این درگیری را به میز مذاکره بکشانند.

یک سال پس از آغاز جنگ میان دولت مرکزی با شبه‌نظامیان وفادار به جبهه آزادیبخش خلق در منطقه تیگرای، اکنون نیروهای شورشی به سرعت در حال پیشروی به سمت پایتخت این کشور هستند.

بنا بر گزارش سازمان ملل، درگیری‌ های یک سال اخیر میان دولت فدرال با شبه‌ نظامیان مخالف از جمله نیروهای وفادار به جبهه آزادیبخش خلق در شمال اتیوپی دستکم ۲ میلیون آواره برجای گذاشته است.

سفارت ایالات متحده در آدیس‌آبابا پس از اینکه واشنگتن ادعا کرد که از گسترش و تشدید خصومت‌ها «به شدت نگران» است، از شهروندان آمریکا خواست تا این کشور را تَرک کنند و اجازه خروج کارکنان غیر ضروری و اعضای خانواده آنها را نیز صادر کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا