گوناگون

شریک دزد و رفیق قافله

پای القاعده و سپاه پاسداران به پرونده طالبان کشیده شد…

طالبان یک عضو القاعده را به‌‌عنوان والی کابل منصوب کرد. والی جدید عضو فعال شبکه القاعده است و بارها از سپاه پاسداران پول دریافت کرده است

نشریه آمریکایی «لانگ‌ وار ژورنال» در گزارشی اعلام کرد احسان‌الله بریال که از سوی طالبان، به‌عنوان والی (استاندار) جدید کابل منصوب‌ شده، عضو فعال شبکه القاعده است.

بر اساس این گزارش، بریال برای اجرای حملات در کابل و اطراف آن، به‌صورت مرتب از سپاه پاسداران پول دریافت کرده است.

او همچنان به‌عنوان تسهیل‌کننده انتقال سلاح، مواد منفجره و افراد انتحاری از مرز پاکستان به کابل فعالیت می‌کرد.

به نوشته این نشریه، او در تولید بمب‌های دستی، آموزش افراد انتحاری و برنامه‌ریزی و اجرای حملات در کابل نقش داشته است.

او یک گروه چند صد نفره از جنگجویان طالبان را علیه نیروهای امنیتی دولت پیشین افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور بر عهده داشت.

نظامیان آمریکایی پیشتر نیز اعلام کرده بودند که بریال با گروه القاعده در ارتباط است.

بر اساس این گزارش، بریال بارها از سپاه قدس کمک مستقیم دریافت کرده است. به گفته این نشریه، یک جنگجوی طالبان به نام امان الله در تهران زندگی می‌کرد و به‌عنوان افسر رابط مالی بین سپاه پاسداران و طالبان کار می‌کرد.

در این گزارش آمده است که حکومت ایران از طریق امان‌الله برای طالبان پول ارسال می‌کرد تا علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان بجنگند. بریال مستقیماً از امان الله برای تقویت حملات در کابل و اطراف آن کمک مالی دریافت می‌کرد.

در این گزارش آمده است: «سپاه قدس از طریق سپاه انصار که مأمور هدایت عملیات نظامی و سیاسی در داخل افغانستان بود، از طالبان همیشه حمایت می‌کرد.»

ایالات متحده و نیروی ناتو در سال ۲۰۱۱ گزارش دادند که بریال و چندین جنگجوی دیگر طالبان در یک حمله هوایی در ولایت (استان) کنر کشته شدند.

به گزارش العربیه، در آن زمان نیروهای آمریکا و ناتو، بریال را یک «رهبر طالبان وابسته به القاعده» توصیف کردند. اما طالبان هرگز کشته‌شدن او را تایید نکرد و تنها اشاره کرد که چندین جنگجوی ساده در این حمله هوایی کشته شدند.

اکنون او با گذشت ۱۰ سال از خبر مرگش، به‌عنوان والی کابل در پایتخت افغانستان تعیین شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا