بین‌المللی

۹۵ درصد از مردم افغانستان غذا ندارند

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل اعلام کرده در حال حاضر در افغانستان ۹۵ درصد از مردم غذا ندارند و از جمعیت ۴۰ میلیونی هم ۲۳ میلیون نفر با خطر گرسنگی شدید روبرو هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل نسبت به وضعیت آینده برای افغانستان در آستانه زمستان به شدت هشدار داد و اوضاع این کشور را وخیم ارزیابی کرد.

به گفته برنامه جهانی غذا، با فرا رسیدن زمستان، بحران انسانی در افغانستان وخیم‌تر خواهد شد و شش ماه آینده برای افغانستان به سبب شدت سرمای زمستان، بسیار بدتر از گذشته خواهد بود.

این گزارش را «دیوید بزلی»، مسئول برنامه جهانی غذا اعلام کرده و افزوده است: افغانستان ماهانه به ۲۳۰ میلیون دلار برای تأمین نیازهای انسانی و غذایی خود نیاز دارد. در حال حاضر ۹۵ درصد از مردم غذا ندارند و از جمعیت ۴۰ میلیونی هم ۲۳ میلیون نفر با خطر گرسنگی شدید روبرو هستند. اکنون ۹ میلیون نفر از آن‌ها در آستانه گرسنگی قرار دارند و ما تقریباً به ۱۱ میلیون نفر کمک غذایی می‌کنیم.

به گفته این مقام سازمان ملل، ما درباره افغانستان ماجراهایی درباره مادرانی می‌شنویم که یکی از فرزندان خود را فروخته‌اند تا برای بقیه اعضا خانواده غذا تأمین کنند.

بزلی همچنین از دولت آمریکا خواست تا اموال و دارایی‌های مسدود شده کشورهایی مثل یمن و افغانستان را آزاد کند، زیرا تحریم‌ها و مسدود شدن اموال بر اوضاع انسانی، تأثیر می‌گذارد.

به تازگی نیز کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در امور افغانستان در گزارش خود درباره وقوع بحران انسانی در این کشور هشدار داده است.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان، حداقل ۳.۵ میلیون نفر در اثر جنگ و ناامنی در افغانستان تا کنون آواره شده‌اند.

همچنین از ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی یعنی طی کمتر از یک سال گذشته تا کنون دست‌کم ۲۷۰ هزار نفر در داخل افغانستان به دلیل خشونت‌ها و ناامنی‌ها آواره شده‌اند.

این کمیساریا اعلام کرده که در نظر دارد حداقل برای ۵۰۰ هزار نفر در افغانستان امکانات اولیه و حداقلی را در آستانه فصل زمستان تدارک ببیند، هرچند اوضاع در افغانستان همزمان با آغاز فصول سرد بدتر و وخیم‌تر از گذشته خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا