اخبار

برجام؛ … تکرار سر کشیدن جام زهر

سابقهٔ رژیم ولایت فقیه نشان داده است که پس از هرفصل رجزخوانی مفصل، جام زهر می‌نوشد یا حرکاتی نرمشی انجام می‌دهد. دولت های ترامپ و بایدن شرایطی را پیش گذاشته اند که یا توان دفاعی ایران را به صفر می‌رسانند یا ایران را با تحریم‌هایی کمرشکن مواجه می‌سازند….

روزنامه آرمان امروز با درج مطلبی با عنوان «راهی جز مذاکره وجود ندارد» به بن‌بست مرگبار خامنه ای در مذاکرات برجام پرداخت و به نقل از یک کارشناس امور بین الملل تلویحا تاکید کرد که راهی جز سر کشیدن جام‌ زهر باقی نمانده است.

علی بیگدلی در مورد سردرگمی خامنه ای در بازی موش و گربه برجام گفت: در ابتدای شروع به کار دولت، مدتی بر روی انجام مذاکرات فکر شد تا این‌که اعلام کردند مذاکرات انجام می‌شود، در مرحله دیگر مروری بر روی شش دور مذاکره قبلی انجام شد…

ابتدا اعلام شد که باید آمریکا ۱۰میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به نشانه حسن‌نیت آزاد کند. چنین اقدامی صورت نگرفت. آقای رئیسی هم اعلام کردند که ما مذاکره می‌کنیم به‌ شرطی که آمریکا تحریم‌ها را بردارد. اما به‌نظر می‌رسد غیر از مذاکره راهی برای رفع تحریم‌ها وجود ندارد…

این کارشناس امور بین الملل با هشدار به سران نظام افزود: «نباید بی‌خیال تهدیدات شد. نباید سبک گرفت بلکه می‌تواند خیلی جدی باشد. یک جبهه‌ای در منطقه در حال شکل‌گیری است. این جبهه می‌تواند خطرناک باشد و برای ما تهدید محسوب شود. باید با حالت مسالمت‌آمیز مذاکرات آغاز شود. هیچ کشوری چه چین و چه روسیه قادر نخواهند بود اقتصاد ما را نجات دهند. باید سعی کنیم تحریم‌ها برداشته شود. راه نجات از فشارهای داخلی و سنگینی وضعیت اقتصادی رهاشدن از مسأله تحریم‌هاست و با برجام حل خواهد شد.»

موضوع مذاکرات با آمریکا و “بازگشت به برجام” درحال حاضر به‌اصلی‌ترین مسئله بحث‌های رسانه‌ای و رقابت‌های سیاسی تبدیل شده است. اما واقعیت امر آن است که از منظر منافع ملی، تجربه نشان داده است “برجام” چیزی بیش از عاملی مسدود کننده در برابر سیاست‌های هسته‌ای ماجراجویانه رژیم ولایی نمی‌توانسته باشد. “برجام” راه‌حل سیاسی و بین‌المللی‌ای موقت در رفع بحران بوده است که سران “نظام” و در رأس آن خامنه‌ای برای مدیریت کردن برخی از مشکل‌های اقتصادی و به‌خاطر سرازیر شدن سرمایه‌های کلان خارجی به آن امید بسته بودند و هنوز هم امیدوارند. “برجام” توانایی و نیروی بالقوهٔ به‌وجود آورندهٔ دگرگونی‌های بنیادی در اقتصاد ملی و به‌ویژه در وضعیت معیشت توده‌ها را هیچ‌گاه نداشته و نخواهد داشت.

رژیم ولایت فقیه در شرایطی نیست که از برجام روی گردان شود. نارضایتی عمومی در ابعاد مختلف درحال گسترش است. رژیم فاسد همچون گذشته برای حفظ حکومت، سیاست کرنش در برابر قدرت خارجی و سرکوب داخلی را به‌اجرا خواهد گذاشت. برای برون‌رفت میهن از این وضعیت بحرانی و فروپاشی اقتصاد ملی و همین‌طور به‌منظور جلوگیری از ناامنی و دست‌اندازی به حاکمیت ملی و تخریب آن از جانب محفل‌های امپریالیستی و متحدان آن در منطقه، تنها راه به‌جلو، حذفِ کامل حاکمیت مطلق ولایت فقیه و تغییر جهت اساسی در اقتصاد کلان کشور با ایست کامل برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا