اخبار

شمار قربانیان از ۱۲۸ هزار گذشت

همزمان با افزایش تعداد جان‌باختگان کرونا در شبانه‌روز گذشته در مقایسه با مدت مشابه، وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد که از ابتدای آذر، تزریق واکسن یا انجام دو بار تست کرونا در هفته برای شهروندان اجباری خواهد بود. توجه به این نکته نیز اهمیت دارد که بر اساس اظهارات مقام های پزشکی و مطلع ایران به دلیل عدم وجود سیستم کارآی آزمایش و شناسایی مبتلایان به کووید-۱۹، در واقع تعداد واقعی جانباختگان حداقل ۲.۵ برابر آمار رسمی اعلام شده است. …

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران روز شنبه، ۲۲ آبان، گزارش داد که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۴ نفر دیگر به‌ دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده و طی این مدت، بیش از چهار هزار و ۳۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده‌ است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران به ۱۲۸ هزار و ۴۲ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به این ویروس نیز به ۶ میلیون و ۳۱ هزار و ۵۷۵ نفر رسید.

در همین حال وزارت بهداشت جمهوری اسلامی از جمله موارد لازم‌الاجرا در «برنامه مدیریت هوشمند محدودیت‌ها» را که قرار است از ابتدای آذر در کل کشور اجرا شود تزریق واکسن یا ارائه دو بار تست کرونا در هفته از سوی شهروندان در محیط کار، تردد، سفر و سایر فعالیت‌های اجتماعی اعلام کرد.

یک مقام وزارت راه و شهرسازی نیز پیشتر در روز ۱۵ آبان ضمن اشاره به اجرای طرح «قرنطینه هوشمند» از ابتدای ماه آذر گفته بود که تنها کسانی که واکسن زده‌اند یا تست کرونای آن‌ها با مهلت‌‌های ۹۶ و ۷۲ ساعته منفی باشد، می‌توانند سفر کنند.
لازم به یادآوری است که رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی سخیف که در ۱۹ دی‌ماه سال گذشته بیان کرد، ازجمله گفت: “ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است.” خامنه‌ای در بخش دیگری از همین سخنان که نشانگر بی‌اطلاعی کامل او از واکسن‌های موجود و دروغ‌پردازی‌های مضحکش دربارۀ هدف‌های پنهان در پشت واکسن‌ها بود، با اشاره به میزان تلفات روزانهٔ کرونا در آمریکا، افزود: “اگر کارخانه فایزر آنان می‌تواند واکسن درست کند، اول برای خودشان مصرف کنند. … شاید اینها می‌خواهند واکسن را روی ملت‌های دیگر آزمایش کنند.” سازمان بهداشت جهانی در همان هنگام و در واکنش به سخنان ولی فقیه رژیم، از زبان مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی، اعلام کرد: “این سازمان بارها تأکید کرده که کرونا را سیاسی نکنید و حالا هم می‌گوید لطفاً ماجرای واکسن را سیاسی نکنید.”ضرورت تهیه واکسن برای همهٔ مردم و تأمین مجانی آن برای همهٔ شهروندان ضرورتی بی‌چون‌وچرا، جزو حقوق مردم، و اقدامی درنگ‌ناپذیر است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا