حقوق بشر

ابراز نگرانی سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از موج جدید بازداشت‌های امنیتی در کُردستان

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نهادهای امنیتی طی سه روز گذشته دست‌کم ۲۸ شهروند کُرد را در شهرهای بانه، سقز و مریوان بدلایل نامعلوم بازداشت کرده‌اند.

بر اساس اطلاع هه‌نگاو عمده بازداشت‌ها  با خشونت علیه شخص بازداشتی و خانواده ‌اش همراه بوده و ماموان امنیتی بدون هیچ گونه حکم و مستند قانونی ضمن بازداشت اموال شخصی آنها را ضبط نموده‌اند.

شایان ذکر است در برخی از مناطق روستایی و به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه نیروهای امنیتی از طریق پهبادهای شناسایی مبادرت به دستگیری اشخاص ‌نموده‌اند . در همین راستا آنچه که بسیار محل اعتناست سواستفاده نیروهای امنیتی از وسایل نقلیه امدادی و عمومی جهت انتقال نیروهای خود و نیز حمل سلاح‌های نیمه سنگین استفاده کرده‌اند.

از زمان بازداشت هیچ اطلاعی از اتهام، محل نگه‌داری و اطلاع به خانواده بازداشتی‌ها که حتی بر اساس حقوق داخلی حداقل حقوق یک متهم بشمار می آید، وجود ندارد.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بازداشت شدگان خواستار توجه بیشتر سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری نسبت به وضعیت کاملاً امنیتی منطقه است که تحت کنترل کامل نهادهای امنیتی بوده و با اعزام غیرعادی نیروهای مسلح،  آرامش و زندگی عادی را از شهروندان سلب نموده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا