گوناگون

وقوع دو زلزله در یک دقیقه

در پی وقوع ۲ زلزله‌ شدید به قدرت ۶.۴ و ۶.۳ ریشتر در جنوب ایران، تیم‌های ارزیاب و امدادی جهت کمک‌رسانی و آغاز بررسی خسارات احتمالی این زمین‌لرزه به کانون زلزله اعزام شدند.برخی از تصاویر ارسالی حکایت از ریزش کوه در برخی از مناطق این استان و مسدود شدن راه ها دارد…..

به گزارش تسنیم ، عصر روز گذشته زمین‌لرزه‌ای شدید استان هرمزگان را لرزاند. این زمین‌لرزه که در عمق ۱۸ کیلومتری زمین رخ داد، بسیار طولانی بوده و سبب وحشت مردم و تخریب شماری از خانه‌های قدیمی شده است.‌ براساس این گزارش دو زلزله پشت سرهم با فاصله ۱ دقیقه احساس شد که نخستین زلزله ۶.۴ ریشتر در عمق ۱۸ کیلومتری و دومین زلزله ۶.۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری به وقوع پیوسته است. دستور رئیس‌جمهور در پی وقوع زمین‌لرزه جنوب ایران سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور درپی زلزله دیروز جنوب ایران، به معاون اول خود دستور داد تا در اسرع وقت به استان هرمزگان سفر کند. همچنین رئیس‌جمهور در نشست هیئت دولت برای رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان در جنوب کشور دستور فوری داد.

احتمال سونامی در منطقه کم است

ایرج روحی، رئیس پایگاه اطلاعات لرزه‌ای مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نیز در خبری با بیان اینکه این دو زلزله نزدیک به گسل «زاگرس بلند» بوده است و احتمال می‌رود که زمین‌لرزه اصلی در این استان بوده است، اظهار داشت: سابقه‌ای ندارد که در این منطقه سونامی رخ دهد و احتمال اینکه در این منطقه سونامی رخ دهد، کم است.وی افزود: اگر این زمین لرزه در دریای عمان بود، احتمال سونامی وجود داشت. محمدحسن قوسیان سخنگوی جمعیت هلال‌احمر نیز در گفت‌وگویی با بیان اینکه هنوز در سطح اولیه زمین‌لرزه هستیم و مرکز زمین‌لرزه فعلا قشم گزارش شده است، اظهار داشت: نیروهای ارزیاب به منطقه اعزام شده‌اند و به‌علت وقوع ۳ زلزله پشت سر‌هم مرکز زلزله به‌‌صورت قطعی مشخص نشده است.  عزیزالله کناری فرماندار بندرعباس در پی وقوع زلزله جنوب ایران در تشریح جزئیات خسارات آن در بندرعباس اظهار داشت: ساختمان‌ها دچار ترک‌خوردگی و ریزش شده‌اند.وی افزود: برخی مناطق دچار قطعی برق و اینترنت شده است. تا این لحظه یک نفر فوت کرده است. مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان با بیان اینکه دو زمین لرزه استان هرمزگان بسیاری از نقاط استان کرمان را لرزاند، اظهار داشت: این زلزله حتی در نقاط شمالی استان کرمان هم احساس شد.
‌‌رضا فلاح مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز با اشاره به وقوع چند زمین لرزه پیاپی در استان هرمزگان اظهار داشت: نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر استان کرمان در شهرستان‌های جنوبی و غرب در آماده‌باش کامل هستند. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان افزود: تیم‌های ارزیاب خانه‌های هلال در شهرستان‌های جنوبی و غرب استان کرمان در حال بررسی مناطق متاثر از زلزله هستند.‌‌ ‌علیرضا نصری فرماندار قشم نیز در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: تمامی نیروهای امدادی با اعزام به نقاط مختلف شهرستان آماده ارائه خدمات مورد نیاز احتمالی هستند.فرماندار قشم از مردم قشم درخواست کرد با حفظ روحیه خود، فعلاً از ورود به ساختمان‌ها خودداری کنند. مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر هرمزگان نیز در گفت‌وگویی با بیان اینکه این زلزله به‌شدت در بندرعباس، میناب، رودان و جزیره قشم احساس شده است، افزود: گزارش‌های مردمی از میزان شدید خرابی‌ها خبر می‌دهد.  مسعود صادقی مدیرکل راهبری شرکت توانیر در تشریح جزئیات قطع برق مناطق زلزله‌زده جنوب ایران گفت: در قسمت‌های شمالی بندرعباس قطعی برق گزارش شده است تا از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری شود. وی با بیان اینکه برق بعد از رفع اختلالات وصل خواهد شد چرا‌که در این شرایط احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد، افزود: تنها در نقطه وقوع زلزله قطعی برق نداریم بلکه در پست‌های انتقال و توزیع برق امکان وقوع خسارات وجود دارد. ارزیابان ما در ناحیه زلزله حاضر هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا