اجتماعی

۲۵هزار بی‌شناسنامه در معرض آسیب‌

وظیفه مسئولان این است که حتما به افراد بدون شناسنامه کمک کنند و نگذارند که محرومیت این افراد از حقوق اولیه‌ای همچون آموزش، بیمه، درمان و… همچنان ادامه یابد و دولت سیزدهم باید به صورت اورژانسی به حل مشکلات افراد فاقد هویت بپردازد.

آرمان ملی، کیومرث سرمدی واله عضو کمیسیون اجتماعی مجلس؛ در کشور ما و هر زمان که آسیب اجتماعی رواج پیدا کرده است، بی شناسنامه‌ها اغلب جزو آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند دولت باید در برنامه‌هایی که برای یاری رساندن به اقشار مستضعف جامعه دارد، حمایت از افراد فاقد هویت را جزو اولویت‌های خود قرار دهد، چراکه این افراد از خدماتی مثل بیمه، درمان و سایر حقوق اولیه شهروندی محرومند. امروزه بین ۱۵ تا ۲۵ هزار بی‌شناسنامه در ایران وجود دارد، افراد فاقد شناسنامه ایرانی هستند و شهروند این کشور محسوب می‌شوند و متاسفانه مشکل این افراد، حاصل بی توجهی نهادهای مسئول در دولت های قبل است و طبیعتا بعد از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، باقی ماندن این مشکل یک ضایعه تلقی می شود که دولت جدید باید حتما آن را حل کند.

فقدان برخورداری از خدمات آموزشی مناسب، نداشتن بیمه و دسترسی دشوار به خدمات سلامت، مهمترین مشکلاتی است که بی شناسنامه‌های ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و تا زمانی که مشکل نداشتن شناسنامه این افراد حل می‌شود، دولت باید راهکارهای مختلفی را برای تامین حقوق اولیه شهروندی افراد فاقد هویت اجرایی کند.

افراد فاقد هویت بیشتر در استان های جنوبی کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خوزستان حضور دارند و تقریبا همه آنها هم جزو اقشار بسیار ضعیف این استان ها محسوب می‌شوند.

دستگاه های سیاسی و امنیتی کشور از جمله شورای امنیت کشور، وزارت کشور، وزارت اطلاعات و سایر دستگاه های اطلاعاتی دیگر به راحتی می توانند به هویت ایرانی یا غیرایرانی تمام افراد بدون شناسنامه پی ببرند تا دولت هم براساس گزارشات نهادهای سیاسی و امنیتی، ملیت این افراد را مشخص کند.

در واقع، هویت‌یابی و تعیین ملیت بی شناسنامه‌ها با انجام یک برنامه منسجم کار دشواری نیست.

اگر دولت احساس کند که برای حل مشکلات بی‌شناسنامه‌ها باید مراحل قانونی خاصی طی شود، نمایندگان آمادگی تصویب هر گونه لایحه‌ای را در این زمینه دارند؛ چراکه ما معتقدیم در شرایط کنونی نباید چندین هزار نفر از شهروندان به علت نداشتن شناسنامه از حقوق اولیه خود محروم بمانند.

وظیفه مسئولان این است که حتما به افراد بدون شناسنامه کمک کنند و نگذارند که محرومیت این افراد از حقوق اولیه‌ای همچون آموزش، بیمه، درمان و… همچنان ادامه یابد و دولت سیزدهم باید به صورت اورژانسی به حل مشکلات افراد فاقد هویت بپردازد.

نهادهای متولی از جمله وزارتخانه‌های بهداشت، رفاه و آموزش و پرورش به همراه دستگاه‌هایی از جمله بهزیستی، کمیته امداد و تامین اجتماعی وظیفه دارند که تا زمان صدور شناسنامه برای افراد فاقد هویت، امکانات اولیه آموزشی، بهداشتی، درمانی و کمک‌های معیشتی را برای بی‌شناسنامه‌ها فراهم کنند تا حقوق اولیه شهروندی این افراد در حد مطلوبی تامین شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا