حقوق بشر

اعلام رسمی کشته شدن دو شهروند کُرد زیر شکنجه به خانواده‌ها توسط اطلاعات سپاه

هه‌نگاو اواخر شهریور ماه امسال گزارش داده بود که دو نفر از  پنج شهروند کُرد که اوایل شهریور در شهرستان نقده بازداشت شده بودند، زیر شکنجه نیروهای اطلاعات سپاه ارومیه جانباخته‌اند.  که این خبر امروز رسماً به خانواده های آنها اعلام شد.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، امروز دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ (۱۵ نوامبر ۲۰۲۱)، اطلاعات سپاه پاسداران نقده پس از احضار خانواده هر یک از اسعد رامین و داوود رحیمی ۳۵ ساله که اوایل شهریور ماه امسال بازداشت شده بودند، به با نشان دادن تصاویر جنازه‌های این دو به خانواده‌های آنها اعلام کرده‌است که این دو جانشان را از دست داده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در تاریخ ۲۹ شهریور ماه امسال با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که اسعد رامین و داوود رحیمی برادر زن اسعد زیر شکنجه نیروهای اطلاعات سپاه در ارومیه جانشان را از دست داده‌اند.

به گفته یک منبع مطلع، خانواده این دو امروز خواهان تحویل جنازه‌های اسعد و رامین شده‌اند که در جواب به آنها گفته شده “جنازه‌ای در کار نیست و تنها همین کافی است که بدانید آنها دیگر زنده نیستند”. نهادهای اهمنیتی همچنین خانواده این دو شهروند را تهدید کرده اند که حق برگزاری مراسم ختم را ندارید.”

هه‌نگاو پیشتر گزارش داده بود که اتومبیل این دو شهروند در حین بازداشت توسط نیروهای سپاه به رگبار بسته شده و اسعد از ناحیه ران زخمی و داوود نیز مورد اصابت  چندین گلوله قرار گرفته  است.

این دو شهروند پس از بازداشت و در حالی که زخمی بوده‌اند به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه منتقل شده و از کلیه حقوق یک زندانی و حق درمانی محروم بوده‌اند.

یکی از نزدیکان خانواده رحیمی پیشتر به هه‌نگاو گفته بود: “نیروهای امنیتی خانواده رحیمی را مطلع کرده‌اند که داوود در بخش ICU بستری است و با این وجود محل نگه‌دای یا درمان احتمالی وی را به خانواده اعلام نکرده‌اند.”

گفتنیست که غروب روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ (۱ سپامبر ۲۰۲۱)، نیروهای اطلاعات سپاه با یک سمند پلاک شخصی، دو دستگاه تویتا هایلوکس و یک دستگاه آمبولانس در نزدیکی روستای قارنا اتومبیل سایپا متعلق به اسعد رامین را به رگبار بسته‌ و هر دو را بازداشت کرده بودند.

که همان روز رامین رامین فرزند اسعد و سردار رامین برادرزاده اسعد نیز بازداشت شده‌اند که این دو چندی پیش با وثیقه آزاد شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا