بین‌المللی

اتحادیه اروپا در حال تشکیل یک نیروی نظامی مشترک بدون آمریکاست

پیش نویس محرمانه ۲۸ صفحه‌ای مربوط به اتحادیه اروپا منتشر شده است که براساس آن این اتحادیه در حال بررسی تشکیل یک نیروی مشترک نظامی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پیش نویس محرمانه ۲۸ صفحه‌ای مربوط به اتحادیه اروپا منتشر شده است که براساس آن این اتحادیه در حال بررسی تشکیل یک نیروی مشترک نظامی شامل ۵۰۰۰ نظامی تا سال ۲۰۲۵ است.

در این پیش نویس گفته شده که هدف از تشکیل این نیروی مشترک دخالت نظامی در بحران‌های مختلف بدون تکیه بر آمریکاست.

در سند مذکور اعلام گردیده که نیروی مشترک نظامی اروپا «ظرفیت استقرار سریع اتحادیه اروپا» نام خواهد داشت و شامل نیروهای زمینی، دریایی و هوایی خواهد بود که بتوانند با توجه به بحران مورد نظر اقدام کنند.

گفته شده وزرای دفاع و خارجه اتحادیه اروپا قصد دارند این سند را تا ماه مارس سال آینده میلادی نهایی و اجرایی کنند.

اروپایی‌ها در این سند لو رفته گفته‌اند که ما به سرعت عمل بیشتر، استحکام بیشتر و انعطاف بیشتر برای اجرای طیف کاملی از وظایف نظامی مدیریت بحران نیاز داریم و باید قادر به پاسخ گویی به تهدیدات فوری یا واکنش سریع به اوضاع بحرانی از جمله مأموریت نجات و تخلیه یا عملیات تثبیت در محیطی متخاصم باشیم.

در این سند همچنین تاکید شده برای تشکیل این نیروی نظامی مشترک، عضویت و مشارکت همه ۲۷ عضو این اتحادیه ضروری و اجباری نیست.

مقامات ارشد اتحادیه اروپا می‌گویند خروج آشفته نیروهای غربی از افغانستان نشان داده است که اتحادیه اروپا باید بتواند در بحران‌هایی از این دست بدون تکیه بر نیروهای آمریکایی مداخله نظامی کند. پیشتر جوزپ بورل نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خروج آشفته نیروهای اروپایی از افغانستان را نشانه «عدم استقلال و وابسته بودن این نیروها به کاخ سفید» خواند و بر تشکیل «ارتش مستقل و مشترک اروپایی» تاکید کرده بود.

در سال گذشته میلادی امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل دو رهبر فرانسه و آلمان بودند که پیشنهاد تشکیل «نیروی دفاع مشترک اروپایی» را مطرح کردند. در حال حاضر تنها در چارچوب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است که نیروهای دفاعی و نظامی اروپایی دست به اقدام‌های مشترک می‌زنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا