گوناگون

آشوب و درگیری میان پلیس لهستان و پناهجویان در مرز بلاروس

با هجوم پناهجویان سرگردان در سرمای زیر صفر به حصارهای مرزی لهستان در بلاروس، پلیس لهستان با ماشین‌های آب‌پاش با آنها مقابله کرد. پناهجویان نیز به سمت پلیس سنگ و چوب پرتاب کردند….

در “کوژنیتسا” شهر مرزی لهستان و بلاروس درگیری میان پناهجویان و پلیس مرزی لهستان بالا گرفته است. این پناهجویان هفته‌هاست که در سرمای زیر صفر منطقه و بدون آب و غذای کافی منتظر بازشدن مرز و رفتن به سمت آلمان هستند.

سربازان لهستانی تا کنون توانسته اند این مهاجران را متوقف کنند، در حالی که نیروهای بلاروس هم به آنها اجازه برگشت نمی‌دهند.

ویدیوهای منتشرشده از این منطقه نشان می‌دهند که پناهجویان شاخه‌های درخت و سنگ به طرف ماموران مرزی لهستان پرتاب می‌کنند. برخی از مردان هم در حال درآوردن میله‌های فلزی حصارها و پاره کردن سیم‌های خاردار هستند. نیروهای مرزی لهستان نیز با ماشین آب‌پاش با این افراد مقابله می‌کنند.

در این ویدیوها افرادی که توسط ماشین‌های آب‌پاش پلیس خیس شده اند دیده می‌شوند. چند خبرنگار هم جزو آنها هستند. وزارت دفاع لهستان ویدیویی را منتشر کرده که در آن به کارگیری ماشین‌های آب‌پاش قابل دیدن است.

این وزارت‌خانه روز سه‌شنبه، ۱۶ نوامبر در حساب توییترش از “حمله مهاجران” در مرز کوژنیتسا خبر داده و نوشته است، پناهجویان بسیار پرخاشگرانه رفتار کرده‌اند و به طرف سربازان و نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کرده‌اند.

در ویدیوهایی که از سمت بلاروس منتشر شده‌اند نیز پرتاب سنگ از سوی پناهجویان دیده می‌شود. گزارش‌های تایید نشده‌ای از استفاده پلیس لهستان از گاز اشک‌آور خبر داده‌اند. لهستان اجازه ورود رسانه‌ها برای تهیه گزارش به مناطق مرزی را نمی‌دهد.

در مناطق مرزی دیگر نیز پناهجویان تلاش کرده‌اند از مرز بلاروس عبور کرده و وارد خاک اتحادیه اروپا شوند. پلیس لهستان دوشنبه شب خبر داد که یک گروه متشکل از صدها پناهجو سعی کرده‌اند از حصارهای ثابت مرزی عبور کنند.

مرزهای دیگر مورد هجوم پناهجویان

سخنگوی پلیس لهستان دوشنبه شب گفت، در روستای مرزی “استاژینا” هم نیروهای دولتی هدف پرتاب سنگ قرار گرفته‌اند. روز قبل نیز  وزارت دفاع لهستان ویدیوهایی را منتشر کرد که نشان می‌دادند، مدام بر تعداد پناهجویانی که به حصارهای مرزی هجوم می‌آورند، افزوده می‌شود.

در توییتی که این وزارت‌خانه روز دوشنبه منتشر کرد نوشته شده: «همچنان گروه‌های بیشتری از مهاجران از سوی نیروهای مرزی بلاروس به سمت مرز کوژنیتسا سوق داده می‌شوند.»

در حال حاضر هزاران مهاجر که بیشترشان از منطقه خاورمیانه هستند در سرمای زیر صفر در مرزهای بلاروس با اتحادیه اروپا از جمله کشورهای لهستان، لیتوانی و لتونی سرگردانند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا