احزاب و شخصیت‌ها

اردشیر امیرارجمند: شهدای آبان و ایستادن بر سر پیمان

حق پذیری، ظلم پرهیزی، ظلم ستیزی و ایثار از مراتب فضائل اخلاقی برتر انسانی است. فقر، بیکاری، محرومیت از بهداشت، آب، آموزش، حق انتخاب سبک زندگی و استبداد، جلوه‌های گوناگونِ فساد ساختاریِ حاکم بر کشور است.

قربانیان سرافراز آبان خونین، برای احیای کرامت انسانی خود و دیگران، به ظلم آشکار و گسترده حکومت اعتراض کردند. در مقابل، با اشراف و رضایتِ عالی‌ترین نهادها و مقامات کشوری از جمله شخص رهبری، عده‌ای معترضان بی‌دفاع را کشتند، عده‌ای به نام دفاع از تقدس نظامی که دیگر نه بوی از اسلامیت دارد و نه جمهوریت، سخیفانه به مشارکت در این کشتار افتخار کردند و عده‌ای دیگر به گمان خود با دستان تمیز، این جنایت را تئوریزه، توجیه یا تعدیل کردند.

در این میان، همراهان سرفراز جنبش سبز با قوت و صراحت این جنایت را محکوم کردند و نشان دادند که همچنان استوار بر عهد خویش در کنار مردم ایستاده‌اند. بیانیه تاریخی میرحسین موسوی نشان از نگاه جامع به سیاست و امر سیاسی و درک عمیق او از اهمیت حق اعتراض برای تحقق حکومت قانون و دموکراسی و مبارزه با فساد داشت.

حقوق و آزادی‌ها و ارزش‌ها ، نهادها و تشکیلات حکومتی و قواعد توزیع قوا و رابطه بین آنها و نهایتا نهادهای حل اختلاف سه جزء مهم یک قانون اساسی هستند. برای هر حقی باید مکانیزم‌های تضمین و اجرا پیش‌بینی شود و نهادهای حل اختلاف نیز با حفظ بی‌طرفی و استقلال خود از مشروعیت و کارامدی لازم برای حل اختلافات برخوردار باشند.

در جامعه و نظامی که دچار فساد ساختاری شده است و مکانیزم‌های تضمین حقوق و آزادی‌ها موثر نیستند و نهادهای حل اختلاف نیز فاقد وجاهت و کارآمدی شده‌اند، آخرین ضمانت حقوق شهروندان، حکومت قانون و دموکراسی، خود مردم و اراده آنهاست که از طریق اشکال مختلف اعتراض از جمله حضور در خیابان تجلی پیدا می‌کند. نام و یاد شهدای پر افتخار راه آزادی و استقلال ایران، به ویژه شهدای آبان ۹۸ گرامی، جاودان و راه‌شان پر رهرو باد./سحام نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا