اجتماعی

مردم بندرعباس با خسارات زلزله و کرونا چه می‌کنند؟

بیش از ۵۳ هزار زمین‌لرزه در عرض چهار سال؛ این آماری است که از تعداد زمین‌لرزه‌های کشور پس از زلزله سهمگین کرمانشاه در ۲۱ آبان سال ۹۶ تا به امروز ثبت شده است.

شرق، کوهیار آفاق: ۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ بود که زلزله‌ای به وسعت ۷.۳ ریشتر، مناطق مختلفی از غرب کشور را تحت تأثیر خود قرار داد. زلزله‌ای که کانون آن ازگله و سرپل‌ذهاب بود و درپی آن دست‌کم ۶۲۰ نفر جان خود را از دست دادند و خانه‌ها و منازل شهری و روستایی بسیاری در غرب کشور از بین رفت. پس از آن بیش از ۵۳ هزار بار دیگر نقاط مختلف ایران لرزید و البته هیچ‌کدام از آنها خسارت جانی و مالی‌اش حتی نزدیک به حادثه سال ۹۶ هم نشد. این آخرین زمین‌لرزه در جنوب ایران رخ داد. بندرعباس مرکز این زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در استان هرمزگان بود اما بوشهر، بندر گناوه و قشم هم لرزش اولیه و پس‌لرزه‌های متعدد آن را حس کردند. تا به این لحظه، مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران براساس اطلاعات شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به این مرکز اعلام کرد: از ساعت ۱۵:۳۷ بیست‌و‌سوم تا ساعت ۹ صبح بیست‌و‌چهارم آبان ۱۴۰۰ تعداد ۶۳ زمین‌لرزه در حوالی شهر فین واقع در استان هرمزگان ثبت شده است. در این حادثه دو نفر از مردم ایران جان باختند و تا به امروز نزدیک به ۱۱۰ نفر هم مصدوم شدند. به نظر همین آمار هم سبب شده این زلزله با وجود خسارت‌های نسبتا قابل تأملش چندان مورد توجه واقع نشود. مهرداد حسن‌زاده، مدیر کل بحران استان هرمزگان، درباره وضعیت این استان پس از زلزله به شرق می‌گوید: «با پیگیری‌های انجام‌شده و بسیج همه نیروها در استان خوشبختانه توانستیم شرایط را مدیریت کنیم. همه امکانات موجود را جمع‌بندی کردیم و می‌توانم بگویم که پس از گذشت حدود دو روز از حادثه، همه‌چیز تحت کنترل است».

او با اشاره به وضعیت تخریب‌ها ادامه می‌دهد: «در قدم نخست مهم این بود که بتوانیم بحران‌های بخش‌های زیرساختی را برطرف کنیم که این اتفاق افتاد؛ یعنی در سیستم آب و برق در حال حاضر مشکلی نداریم. همچنین محورهای مواصلاتی همگی به حالت عادی بازگشته‌اند. امداد و نجات هم انجام شده و درحال‌حاضر در مرحله آواربرداری و بازسازی قرار داریم که البته مأموریت بسیار مهمی است و زمان هم می‌برد؛ اما همه سعی ما بر این است که بدون مشکل بتوانیم این مرحله را هم پشت سر بگذاریم». حسن‌زاده در پاسخ به اینکه آیا پایین‌بودن تلفات انسانی باعث بی‌توجهی نسبت به هرمزگان شده یا خیر گفت: «دقیقا در جلسه ستاد مرکزی استان ما هم به این موضوع اشاره کردیم. خوشبختانه مشکلی از باب کمبود نیروی انسانی یا بودجه نداریم اما حالا که تلفات انسانی شدید نداشتیم، نباید به این معنی تلقی شود که هرمزگان نیازمند کمک و حمایت و توجه نیست. همه این موارد در جلسه امروز مطرح شده است، چون به‌هر‌حال استان ما خساراتی متحمل شده که برای ترمیم آن به زمان و هزینه نیاز داریم». او در پایان میزان خسارت‌ها را در تا این لحظه اعلام کرد: «تا به این لحظه حدود هزار میلیارد تومان خسارات تخمین زده شده است که البته این عدد در روزهای آینده تغییر خواهد کرد. دو هزار واحد احداثی و ۷۵۰ واحد بازسازی پیش‌روی خود داریم. مابقی خسارات هم متوجه سیستم‌های آب و برق و کشاورزی شده‌‌اند».

کرونا نگرانی زلزله را دوچندان می‌کند

پیام یکی از ساکنان قشم است. اگرچه آنها جز چندین لرزش گاه و بیگاه در این روزها چیز دیگری را تجربه نکردند اما او معتقد است اوضاع در جنوب برای مردم مساعد نیست: «خوشبختانه برای ما مشکل خاصی رخ نداده است اما من نگران مردم بندرعباس هستم. بازهم در میانه پاییز زلزله به ایران رسیده است و حالا که خسارت انسانی زیادی نداشتیم انگار جایی هم در اخبار نداریم. درحالی‌که این منطقه در حالت عادی هم کم‌برخوردار است و یک زلزله می‌تواند ضربه سنگینی به زندگی مردم وارد کند». شمیلا هم اگرچه اهل بندرعباس است اما از سال گذشته که دانشجوی دانشگاه شیراز شده کمتر در شهر خودشان حضور دارد. در روز زلزله هم او در شیراز بود اما هر چند ساعت یک‌بار از خانواده‌اش خبر می‌گیرد. او می‌گوید نگرانی بزرگ مردم کروناست: «به محض اینکه خبر را شنیدم با خودم گفتم در این اوضاع کرونا چه بلایی می‌خواهد سر مردمی بیاید که قرار است در چادرها زندگی کنند؟ با خانواده‌ام در تماس هستم و آنها هم همین را می‌گویند». بررسی روند زلزله‌هایی که از زمین‌لرزه سرپل‌ذهاب و ازگله به این‌سو رخ داده، نشان‌دهنده کاهش چشمگیر میزان تلفات و خسارات است. مؤلفه‌هایی مانند زمان وقوع، عمق زلزله، جنس خاک، جهت لرزش زمین و… را می‌توان در آن دخیل دانست؛ اما آنچه وضعیت هرمزگان را ویژه می‌کند، دوری این استان از مرکز و به‌دنبال آن، احتمال کمتر و دیرتر رسیدن امکانات، بودجه و نیروی انسانی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا