اخبار

هدف اعلام نشده آمریکا در مذاکرات آتی برجام

هدف اعلام نشده آمریکا در گفت‌وگوهای وین جلب حمایت روسیه و چین برای تحت فشار گذاشتن ایران درصورت شکست مذاکرات است…..

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی نوشت که هدف اعلام شده آمریکا در زمان ازسرگیری مذاکرات غیرمستقیم با ایران مشخص کردن این است که آیا توافق هسته‌ای می‌تواند به صورت دوطرفه احیا شود یا نه؛ اما برخی دیپلمات‌ها می‌گویند که هدف اعلام نشده آمریکا در واقع جلب حمایت روسیه و چین برای تحت فشار گذاشتن ایران درصورت شکست مذاکرات است.

رویترز نوشت: دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که زمان برای احیای توافق هسته‌ای کوتاه است. ایران تحت این توافق برنامه‌های هسته‌ای خود را در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی محدود می‌کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با خروج خود از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و اعمال تحریم‌های یکجانبه باعث شد که ایران محدودیت‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

این گزارش می افزاید: کشورهای اروپایی همکاری نزدیکی با دولت جدید آمریکا برای احیای برجام داشته‌اند و روسیه نیز حامی این روند بوده است اما چین با خرید نفت از ایران، اهرم فشار آمریکا را تضعیف کرده است.

دیپلمات‌ها می‌گویند که یکی از راه‌های تحت فشار گذاشتن ایران برای بازگشت به پایبندی به توافق هسته‌ای و یا -اگر بازگشت به برجام امکان‌پذیر نباشد – حصول توافق جدید این است که چین و روسیه متقاعد شوند که این تهران است که مانع‌تراشی می‌کند و نه واشنگتن.

به نوشته رویترز، این آمریکا بود که برای خروج دونالد ترامپ از برجام و اعمال تحریم علیه ایران مقصر شناخته شد اما حال ممکن است تقصیر به گردن ایران بیفتد چراکه جو بایدن، رئیس‌جمهور حال حاضر آمریکا به دنبال احیای برجام است.

رویترز نوشت: مذاکرات این ماه میلادی این فرصت را بوجود خواهند آورد تا عزم ایران برای احیای توافق هسته‌ای مشخص شود و درصورت عدم حصول توافق، این مذاکرات فرصتی برای آمریکا خواهند شد تا حمایت بیشتری را از سوی چین و تا حدی روسیه دریافت کند.

رابرت اینهورن، تحلیلگر موسسه بروکینگز عنوان کرد که واشنگتن شاید بخواهد نشان دهد که گام‌های اضافی برای احیای برجام انجام داده است.

اینهورن گفت که آمریکا تلاش‌هایی برای احیای برجام انجام خواهد داد اما اگر این تلاش‌ها شکست بخورند، باید اطمینان حاصل کرد که دنیا ایران را باعث و بانی این شکست ببیند.
این در حالی است که خطیب‌زاده،سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، تحریم‌های جدید آمریکا را “ادامه سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری ترامپ و فاقد مشروعیت” می داند. با این وجود،آمریکا شش شهروند ایران و یک شرکت ایرانی را به دلیل مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تحریم کرد.
به گزارش دویچه وله،سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به تحریم‌های جدید آمریکا علیه یک شرکت و شش ایرانی به دلیل مداخله در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۰ واکنش نشان داد و گفت “این نوع فرافکنی‌ها از سوی دولت آمریکا” بی‌اساس است و “در راستای فریب افکار عمومی” این کشور ارزیابی می‌شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه رژیم این اقدام آمریکا را ادامه سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ و “فاقد مشروعیت” دانست.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) یک شرکت ایرانی و شش هکر را که در استخدام این شرکت بوده‌اند، به اتهام “تلاش برای تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا” تحریم کرد.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا این شرکت و اشخاص که از سوی دولت جمهوری اسلامی حمایت می‌شده‌اند، از اوت تا نوامبر سال ۲۰۲۰ تلاش کرده‌اند در اعتماد شهروندان رأی‌دهنده آمریکا به صحت روند برگزاری انتخابات تردید ایجاد کنند. آنها در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات غلط پراکنده‌اند و ایمیل‌های تهدیدآمیز ارسال کرده‌اند.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که علیه دو تن از این اشخاص حقیقی در نیویورک اقامه دعوا شده است و حکم چندین سال زندان این افراد را تهدید می‌کند.

این دو شخص حقیقی متهم هستند، بانک داده‌های یک ایالت که حاوی اطلاعات محرمانه در باره ۱۰۰ هزار رأی‌دهنده بوده است را به سرقت برده‌اند؛ ایمیل‌های تهدیدآمیز و یک ویدئو حاوی اطلاعات غلط به انتخاب‌کنندگان ارسال کرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا