گوناگون

تجمع بزرگ مردم و کشاورزان اصفهان در اعتراض به بی‌آبی و خشکی زاینده‌رود

شمار زیادی از شهروندان و کشاورزان اصفهان در دومین جمعه با تجمع در کنار پل خواجو خواهان احیا و جاری شدن دائمی آب رودخانه زاینده‌رود شدند…..

کشاورزان و مردمی که به آنها پیوستند روز جمعه ۲۸ آبان از جمله شعارهایی مانند «زاینده‌رود را پس بدین، به اصفهان نفس بدین»، «حق‌آبه را می‌گیریم، حتی اگر بمیریم»، «تا آب نیاد تو رودخونه، برنمی‌گردیم تو خونه» و «برابری، عدالت، این است خواست ملت» سر دادند.

همزمان با برگزاری این تجمع گسترده در اصفهان، محمد مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی به وزرای نیرو و جهاد کشاورزی دستور داد «در اسرع وقت برای حل مشکل آبریز زاینده‌رود در هر سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد اقدام کنند.»

دور جدید اعتراض کشاورزان به عدم تامین حق‌آبه استان و خشک شدن زاینده‌رود از روز دوشنبه ۱۷ آبان با تجمع مقابل شرکت آب منطقه‌ای و صداوسیمای اصفهان آغاز شد و از روز ۱۸ آبان بر بستر خشک زاینده‌رود ادامه یافته است.

در این مدت شماری از کشاورزان در بستر خشک زاینده‌رود چادر زده‌اند.

به گزارش ایسنا، حق‌آبه‌داران حوضه زاینده‌رود شامل کشاورزان شهرستان‌های اصفهان، لنجان، مبارکه، فلاورجان و نجف‌آباد می‌شوند.

تجمعات از جمعه گذشته و همزمان با سفر وزیر نیرو به اصفهان شدت یافته و شمار زیادی از مردم نیز در حمایت از آن به کشاورزان پیوسته‌اند.

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، خطاب به کشاورزان گفته بود: «من برای احقاق حق تمامی کشاورزان ایستاده‌ام؛ زیرا رئیس جمهور از من خواسته تا به اصفهان سفر کنم و مسائل شرق اصفهان را به صورت دقیق بررسی کنیم».

به نوشته خبرگزاری ایسنا، زمین‌های کشاورزی شرق اصفهان که کشت غالب آن‌ها گندم، جو و یونجه بوده اکنون به منشأ ریزگردها تبدیل شده‌اند و به گفته مقام‌های خانه کشاورز استان اصفهان، وضعیت زندگی نزدیک به یک میلیون کشاورز ساکن این استان دچار بحران شده است.

اعتراضات کشاورزان اصفهانی به بی‌آبی زاینده رود و تامین نشده حق‌آبه استان در سالهای اخیر بارها خبرساز شده و معترضان معتقدند حق‌آبه استان اصفهان به شهرهای دیگر اختصاص داده می‌شود.

در سال ۱۳۹۱ برای اولین بار خبر شکسته شدن لوله‌های انتقال آب از اصفهان به یزد نشان‌دهنده عمق بحرانی بود که در سال‌های پس از آن تشدید شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا