گوناگون

توضیح نخست وزیر انگلیس درباره انتقال پول نقد به ایران با هواپیما

نخست‌وزیر انگلیس ادعا کرد که بازپرداخت بدهی این کشور به ایران از طریق انتقال مستقیم پول نقد بسیار پیچیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس در سخنانی ادعا کرد که بازپرداخت بدهی این کشور به ایران از طریق انتقال مستقیم پول نقد بسیار پیچیده و با چالش‌هایی روبروست.

جانسون این سخنان را در پاسخ به «جرمی هانت»، نماینده مجلس عوام و وزیر خارجه سابق انگلیس مطرح کرد که خواستار انتقال پول نقد به تهران از طریق هواپیما شده بود و نخست‌وزیر انگلیس نیز گفت: قطعاً این راه ارزش بررسی دارد، اما پیچیدگی‌هایی زیادی در این روش وجود خواهد داشت.

یکی از بزرگ‌ترین بدهی‌های کشورهای خارجی به ایران تا کمتر از شش ماه دیگر ۴۳ ساله می‌شود. این بدهی مالی باید از سوی بریتانیا به ایران پرداخت شود و شامل قرارداد تسلیحاتی لندن و تهران در دهه ۱۹۷۰ میلادی است که بر اساس این قرارداد، وزارت دفاع بریتانیا هزار و ۵۰۰ تانک چیفتن و ۲۵۰ خودروی زرهی به ایران فروخت، اما با وقوع انقلاب در ایران، لندن از زیر بار تعهدات خود شانه خالی کرد و تاکنون نیز همچنان به وعده خود عمل نکرده است.

جمعه گذشته، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در پایان سفر به لندن اعلام کرد که دیدارهایش باعث نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌های مقام‌های سیاسی دو کشور شده، اما تا رسیدن به سطح عادی روابط فاصله وجود دارد. مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران گفته است که بریتانیا روش‌هایی را برای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند پیشنهاد کرده که ایران هنوز آن را نپذیرفته است. باقری‌کنی گفت: هنوز در این رابطه به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم و قرار است بحث را به تهران که برگشتم، ادامه بدهیم و امیدوارم در آینده نزدیک به جمع‌بندی نهایی برسیم.

بن والاس، وزیر دفاع انگلیس نیز دوم فروردین‌ماه گذشته با تأکید بر اهمیت پرداخت طلب ایران تصریح کرده بود که باید راهی برای این مسئله پیدا کنیم. وی در گفتگو با شبکه رادیویی تایمز لندن افزود: ما به روشنی اعلام کردیم که باید این بدهی را به جا آورده و راهی برای پرداخت آن به ایران پیدا کنیم. والاس شهریورماه سال گذشته، اولین مقام رسمی دولت لندن بود که پس از چهار دهه به این بدهی اعتراف کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا