جوانان

دو هزار کودک در متروها کار می‌کنند: دعوت بهزیستی از شهرداری برای «ساماندهی» کودکان کار

چگونگی برخورد یک حاکمیت با کودکان کشورش بهترین نشانگر میزان پایبندی آن حاکمیت به موازین حقوق بشر است. امروز در کشور ما کودکان بسیاری برای رفع نیازهای مادی خود و خانواده های‌شان مجبورند از سنین بسیار پائین به کارهایی مختلف روی آورند….

مدیرکل بهزیستی استان تهران می‌گوید در فصل زمستان حدود دو هزار کودک در متروها کار می‌کنند. امین شاهرخی در گفت‌وگو با ایسنا، گفته ساماندهی کودکان کار و زباله‌گرد مساله قانونگذار است و می‌طلبد قانونگذار و مجری قانون با یگدیگر به طور هماهنگ این مساله را برطرف کنند.

به گفته شاهرخی با وجود اینکه قانونگذار گفته کار کودکان زیر ۱۸ سال ممنوع و شامل جرائم سنگینی است در اجرای قانون مشکلاتی وجود دارد. مدیرکل بهزیستی استان تهران گفته که کودکان کار به بازارچه‌ها و مترو تغییر مکان داده‌اند. او از شهرداری خواسته کودکانی که در متروها کار می‌کنند در فرآیند ساماندهی «کودکان خیابانی» قرار گیرند.

دعوت از شهرداری برای ساماندهی کودکان کار در حالی است که شهرداری و نیروی انتظامی از واژه «جمع آوری» درباره کودکان کار استفاده می‌کنند و این تصور را القا می‌کنند که کودکان کار مجرم‌ و «ولگرد» هستند. این در حالی است که بنا بر داده‌های آماری سازمان تامین اجتماعی، اکثریت غالب کودکان کار دارای خانواده هستند و شب‌ها به خانه باز می‌گردند.

آمار معتبری از کودکان کار در ایران وجود ندارد. مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اواخر خردادماه ۱۳۹۸ شمار کودکان کار در ایران را در حدود ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد حال آن که منابع مستقل و تشکل‌های حامی این کودکان، از وجود میلیون‌ها کودک کار در ایران می‌گویند.

وجود و گسترش پدیدهٔ کودکان کار در جامعه علت‌هایی ریشه‌ای دارد و مبارزه برای از بین بردن آن به برنامه‌ریزی‌هایی اجتماعی و اقتصادی، و فرهنگی‌‌ای اساسی ‌ علمی از سوی دولتی مردمی با ماهیتی دمکراتیک نیاز دارد. اولویت‌های عملکرد عینی و واقعی رژیم ولایت فقیه در ایران پر کردن جیب حاکمان و نزدیکان و وابستگان‌شان است و در مرحله‌های بعد هم ترویج فرهنگ و خرافات مذهبی است. با چنین اولویت‌ها و هدف‌هایی هرگز نمی‌شود مسئله کودکان کار و کودکان خیابان را حل کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا