از هر دری سخنی

کلان‌شهرها غرق در دود

شاخص کیفی هوا از صفرتا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است. بر این اساس روز گذشته ۱۶ ایستگاه در تهران با شاخص بالای ۱۵۰ در وضعیت ناسالم برای عموم مردم قرار داشت. همچنین هوای کلان‌شهرهای صنعتی ازجمله اصفهان، تبریز، اراک، ارومیه و کرج هم در وضعیت ناسالم برای گروهی حساس و همه افراد قرار داشت….

هشدار وزارت بهداشت

به گزارش «انتخاب»، عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه ۱۶ ایستگاه در تهران در وضعیت «ناسالم برای همه گروه‌ها» قرار دارند، اظهار کرد: این مناطق با شاخص بالای ۱۵۰ هستند؛ در منطقه ۲ شدیدترین وضعیت آلودگی را شاهد هستیم و کیفیت هوا در این منطقه بسیار ناسالم است. شاهسونی با اشاره به اینکه گروه‌های حساس همچون سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان تا حد امکان در سطح شهر تردد نکنند، تأکید کرد: همچنین ورزشکاران از ورزش در فضای باز پرهیز کنند و افرادی که در محل کار حاضر می‌شوند کمتر در فضای باز حضورداشته باشند.

افزایش آلاینده‌ها از تهران تا نصف جهان

افزایش آلاینده‌ها از تهران تا اصفهان منجر به ناسالم شدن هوا برای گروه‌های مختلف سنی شده است؛ معضلی که نفس کلان‌شهرها را گرفته و پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده و فصل سرما استمرار داشته باشد.
دیروز باز هم کلان‌شهرهای مختلف کشورمان از تبریز و کرج گرفته تا تهران و اصفهان و اراک شاهد افزایش غلظت آلاینده‌ها بود تا هشدار سطح زرد هواشناسی نسبت به استمرار این روند اعلام شود. با اعلام هشدار زردرنگ سازمان هواشناسی، ادامه پایداری در هوا طی روزهای شنبه (۲۹ آبان ماه) تا دوشنبه (اول آذرماه) پیش‌بینی می‌شود. براثر این پدیده مخاطراتی همچون افزایش غلطت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی‌شده است. شنبه (۲۹ آبان ماه) شهرهای تهران، اراک، اصفهان، تبریز، کرج و مشهد درگیر این پدیده هستند. یک‌شنبه (۳۰ آبان ماه) تهران، کرج، تبریز و مشهد این شرایط را تجربه خواهند کرد. دوشنبه (اول آذرماه) نیز این شرایط برای شهرهای تبریز و مشهد پیش‌بینی‌شده است.

هوای تبریز برای گروه‌های حساس ناسالم است

حسن عباس نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: شاخص کیفیت هوای تبریز میانگین ۲۴ ساعته گذشته از ساعت ۹ روز جمعه تا ساعت ۹ روز شنبه روی عدد ۱۲۴ واحد است و هوا برای گروه‌های حساس ناسالم است.

آلودگی هوا در اصفهان رکورد زد
کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان اصفهان از بهبود کیفیت هوا با ورود سامانه ناپایدار بارش زا تا روز یکشنبه خبر داد. ابراهیم هنرمند در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه دیروز به دلیل مه آلودگی و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان به بالای ۲۰۰ AQI و وضعیت بسیار ناسالم رسید، اظهار داشت: دید افقی در شهر اصفهان بر اثر مه و آلودگی صبح امروز کمتر از دو کیلومتر بود اما با ورود سامانه ناپایدار بارشی انتظار داریم این شرایط به تدریج بهبود یابد.

هوای اراک همچنان آلوده است

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی گفت: شاخص کیفی هوای اراک روز شنبه برای همه گروه‌های سنی در وضعیت ناسالم است.
علیرضا محرابیان افزود: بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان، شاخص لحظه‌ای کیفیت هوا ساعت ۹ صبح دیروز به عدد ۱۵۸ رسید که نشان‌دهنده وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها است.

هوای ارومیه برای گروه‌های سنی حساس ناسالم شد

سعید موسی در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده امروز شاخص لحظه‌ای آلودگی هوای ارومیه ۱۱۴ است و این وضعیت تا آخر وقت فردا نیز تداوم دارد، افزود: بر اساس آخرین نقشه‌های هواشناسی با توجه به سکون و پایداری هوا امروز شنبه ۲۹ آبان شاهد جوی غبارآلود در سطح استان خواهیم بود. وی بابیان اینکه فردا یکشنبه نیز هوای ارومیه برای گروه‌های سنی حساس ناسالم است، عنوان کرد: از اواخر وقت فردا با ورود سامانه بارشی و عبور امواج کم دامنه از تراز میانی جنب آلودگی هوای ارومیه از بین می‌رود و بر اساس پیش‌بینی هواشناسی استان تا اواسط هفته جاری افزایش ابر و بارش متناوب باران در ارتفاعات به صورت برف در برخی نقاط جنوبی استان محتمل است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا