دیدگاه‌ها

۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه 

وقتی اقتصاد دچار چنین چرخه معیوبی می‌شود، رکود و تورم توأمان رخ می‌دهد. همچنین قدرت خرید مردم پایین می‌یاید و بر حجم نقدینگی نیز به دلیل استقراضی که دولت از بانک مرکزی انجام می‌دهد، افزایش می‌یابد و باعث کسری بودجه می‌شود.

ستاره صبح: تداوم تحریم‌ها، عدم تصویب لوایح اف ای تی اف، عدم فروش نفت، کاهش درآمدهای نفتی، نداشتن برنامه مشخص اقتصادی و سو مدیریت عواملی هستند که در دولت گذشته و کنونی باعث افت تولید و درآمدهای مالیاتی و افت درآمدهای ارزی شده است. وقتی اقتصاد دچار چنین چرخه معیوبی می‌شود، رکود و تورم توأمان رخ می‌دهد. همچنین قدرت خرید مردم پایین می‌یاید و بر حجم نقدینگی نیز به دلیل استقراضی که دولت از بانک مرکزی انجام می‌دهد، افزایش می‌یابد و باعث کسری بودجه می‌شود. کارشناسان می‌گویند دولت اگر می‌خواهد کسری بودجه را کم کند باید از حجم دولت بکاهد یعنی هزینه‌های جاری را کاهش دهد، پرداخت یارانه را هدفمند و غیر نقدی کند و از پرداخت‌های غیر ضرور به نهادهای خاص نیز خودداری کند. کارشناسان بارها نسبت به خطر کسری بودجه هشدار داده و آن را برای اقتصاد کشور خطرناک ارزیابی کرده‌اند. در تازه‌ترین اظهارنظر عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است.

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با ایلنا درباره تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: بعید است که دولت بتواند تمام ارز ۴۲۰۰ تومانی را از بودجه ۱۴۰۱ حذف کند. دولت ناچار است نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای برخی از اقلام اساسی همچنان در بودجه سال آینده حفظ کند. وی با اشاره به اقلامی که در بودجه سال آینده شامل ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌شوند، ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای نان یعنی گندم و دارو در بودجه سال آینده حفظ می‌شود اما نکته مهم این است که حذف بخشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی منوط بر این است که دولت بتواند مابه‌ ازای آن را در قالب یارانه به مردم بازگرداند تا آثار آن برای بخشی از گروه‌های کم‌درآمد قابل‌تحمل باشد. اینکه دولت تا چه حد می‌تواند با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه پرداخت یارانه به مردم را به اجرا برساند، بحث دیگری است که باید دولت برنامه‌های خود دراین‌باره را اعلام کند تا موردبررسی قرار بگیرد. اما درنهایت دولت مجبور است فعلاً یارانه دارو و نان را در نظر بگیرد. قادری با اشاره به آخرین تصمیمات درباره نرخ تسعیر ارز گفت: نرخ تسعیر ارز یک نرخ برآوردی است و بر روی بازار ارز اثرگذار نخواهد بود و تعیین این نرخ به احیای برجام بستگی دارد. در صورت احیای برجام این اعداد و ارقام کاهش پیدا می‌کند اما صرفاً یک نرخ محاسباتی است که بر اساس آن درآمدهای ارزی به ریال تبدیل می‌شود و در بودجه در نظر گرفته می‌شود و نمی‌تواند در بازار ارز مبنا قرار بگیرد. وی درباره سهم اوراق در درآمدهای دولت در بودجه سال آینده تأکید کرد: حجم اوراق منتشرشده هیچ توجیهی ندارد و اینکه بخواهیم با انتشار اوراق هزینه‌های جاری را تأمین کنیم با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست. باید اولاً هزینه‌ها را کاهش دهیم و همچنین باید واگذاری اموال و دارایی‌های دولت به‌طور جدی دنبال کنیم. هر اقدامی غیرازاین می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های دولت در سال‌های آینده شود. قادری همچنین بابیان اینکه کسری بودجه سال ۱۴۰۰ قابل‌توجه است، گفت: طبق برآوردها چیزی حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان با کسری بودجه مواجه هستیم که عدد درشتی محسوب می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا