زحمتکشان

اخراج دستکم ۱۰۰ کارگر مجتمع معدن طلای آق دره

دستکم ۱۰۰ کارگر شاغل در بخش استخراج معدن طلای آق دره واقع در شهرستان تکاب، به دستور کارفرما از کار بیکار شده و اجازه ورود به این واحد معدنی را ندارند.

بر اساس گزارش هرانا، کارگران می‌گویند تعدیل‌شدگان تا ۱۵ سال سابقه کار دارند و استدلال کارفرما این است که سرمای فصل زمستان مانع فعالیت استخراج و کار کارگران فصلی می‌شود، به همین دلیل به قرارداد کاری آن‌ها خاتمه می‌دهد.

به گفته این کارگران: جدا از این ۱۰۰ کارگر، شمار دیگری از کارگران که تعدادشان بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ نفر می‌رسد پایان آذرماه تعدیل می‌شوند و زمان بازگشت به کار این تعداد کارگر فصلی بهار سال بعد است اما هیچ تضمینی برای بازگشت به کار این کارگران از سوی پیمانکار بعد از ایام بیکاری وجود ندارد.

به گفته آنها، معدن طلای آق دره جزو چند معدن مهم استخراج طلا در کشور است به همین علت انتظار دارند مسئولان پیگیر مشکلاتشان باشند تا هیچ یک از کارگران این معدن اخراج یا بیکار نشوند.

کارگران افزود: حدود ۵۰۰ کارگر شاغل در این معدن با شروع فصل سرما هر ماه منتظرند که اسامی‌شان در لیست «تعدیلی‌ها» باشد بنابراین همواره حس اضطراب دائمی و ترس از بیکاری با آنها همراه بوده و باعث کاهش بهره‌وریشان شده است.

این کارگران گفتند: هر سال در فصل زمستان حدودا ۶۰ درصد از کارگران تعدیل می‌شوند و کارگرانی که باقی می‌مانند بین ۲۰۰ تا ۲۲۰ نفر هستند که به کار نگهبانی، تجهیز و نگهداری ماشین آلات، راهداری و برخی در واحد اداری شرکت پویا زرکان تکاب در مقام کارفرمای معدن طلای آق‌دره مشغول به کار می‌شوند.

آنها گفتند: معدن طلای آق دره در ۲۵ کیلومتری شهرستان تکاب در منطقه سردسیر آذربایجان غربی قرار دارد اما هنوز سرمای هوای امسال آنقدر شدید نیست که امکان فعالیت کارگران متوقف شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا