بین‌المللی

ژاپن نسبت به گشت هوایی مشترک روسیه و چین ابراز نگرانی کرد

وزیر امور خارجه ژاپن گفت که این کشور از طریق مجاری دیپلماتیک، نگرانی خود را در مورد گشت هوایی روسیه و چین در منطقه آسیا-پاسیفیک به پکن و مسکو اعلام کرده است.

وزیر امور خارجه ژاپن گفت که این کشور از طریق مجاری دیپلماتیک، نگرانی خود را در مورد گشت هوایی روسیه و چین در منطقه آسیا-پاسیفیک به پکن و مسکو اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «یوشیماسا هایاشی» وزیر امور خارجه ژاپن امروز یکشنبه اعلام کرد که توکیو از طریق کانال های دیپلماتیک، مراتب نگرانی خود را نسبت به گشت مشترک نیروی هوایی روسیه و چین در منطقه آسیا-پاسیفیک به مسکو و پکن تصریح کرده است.

پیشتر وزارت دفاع روسیه گزارش کرده بود که بمب افکن های راهبردی نیروی هوایی روسیه و نیروی هوایی ارتش آزادی بخش خلق چین در ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) گشت مشترک هوایی شان در منطقه آسیا-پاسیفیک را انجام دادند که این اقدام به عنوان بخشی از اجرای مفاد طرح همکاری نظامی برای سال ۲۰۲۱ بوده و علیه کشورهای ثالث نیست.

پیشتر نیز وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که کشتی های جنگی این کشور و چین اولین گشت زنی مشترک دریایی خود را در بخش غربی اقیانوس آرام از ۱۷ تا ۲۳ اکتبر (۲۵ مهر تا اول آبان) برگزار کردند.

وزارت خانه مذکور افزوده بود: اهداف این گشت زنی ها، نشان دادن پرچم های روسیه و چین، حفظ صلح و ثبات در منطقه آسیا-اقیانوسیه و سرپرستی و حفاظت از موضوعات مرتبط با فعالیت های اقتصادی دریایی دو کشور بود.

همزمان با افزایش تحرکات نظامی آمریکا در منطقه «ایندوپاسیفیک» برای به چالش کشیدن قدرت چین و روسیه، این دو کشور در صدد مقابله با تهدیدهای واشنگتن و دفاع از خود در این ناحیه از زمین که شاید بتوان آن را از نظر ژئوپلیتیک و راهبردی، مهم ترین منطقه دنیا یاد کرد، برآمده اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا