جوانان

رکوردشکنی ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در امسال

 

مطابق با آمار اخیر منتشر شده از سوی مرکز آمار که مربوط به بهار سال جاری است، تعداد ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار ۱۴۰۰ با حدود ۳۲ درصد رشد در قیاس با آمار مشابه خود در بهار سال گذشته به ۹۷۵۳ ازدواج رسیده و از سوی دیگر این آمار فصلی ازدواج برای این بازه سنی از دختران با توجه به آمارهای مشابه فصلی طی دو سال اخیر بالاترین تعداد را نشان می‌دهد….

مطابق گزارش رسانه‌های همگانی، سازمان ملل متحد در نوامبر سال ۲۰۱۴ / ۱۳۹۳با صدور قطعنامه‌ای همۀ کشورهای عضو را متعهد کرده است ازدواج کودکان را ممنوع و قوانین لازم را برای پیشگیری و مجازات متخلفان تصویب و اجرا کنند. کمیتۀ حقوق بشر سازمان ملل با تصویب این قطعنامه از همۀ کشورها خواست تا به‌منظور توقف کامل اجبار کودکان به ازدواج گام‌هایی جدی بردارند. از دیدگاه سازمان ملل، توجیه “فرهنگی و عرفی” برای ازدواج هیچ کودک زیر ۱۸ سالی پذیرفتنی نیست. ارتجاع مذهبی در میهن ما نیز با ممنوعیت ازدواج زودهنگام دختران به‌دلیل مغایرت با قوانین شرع مخالفت فعال دارند. مادهٔ ۱۰۴۱ قانون مدنی، ازدواج دختر زیر ۱۳ سال را وابسته به کسب اجازه از دادگاه و تعیین مصلحت کودک از سوی دادگاه دانسته اما همچنان والدین به‌دلیل‌هایی مختلف مانند فقر و محرومیت در زندگی، سودجویی، و باورهای عقب‌مانده و خرافی، کودکان‌شان را به ازدواج در سنین کودکی وادار می‌کنند.
به گزارش ایسنا، مطابق با همین آمار، ۴۵ هزار و ۵۲۲ دختر ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز در بهار ۱۴۰۰ ازدواج کرده‌اند و این در حالی است که آمار مذکور تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت رسمی شده در سازمان ثبت احوال کشور است و به گفته کارشناسان اغلب ازدواج کودکان ثبت نشده و همین امر منجر به نبود آمار دقیق در این حوزه می شود.

همچنین در آمار فصلی ازدواج پسران و دختران ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز به نوعی رکورد در بهار امسال شکسته شد و تعداد ازدواج های به ثبت رسیده دختران و پسران ۱۵ تا ۱۹ ساله در بهار سال جاری در قیاس با آمارهای مشابه فصلی طی دو سال گذشته، بالاترین تعداد است.

آمارهای یاد شده در حالی است که مطابق با ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسرقبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت‌مصلحت با تشخیص دادگاه صالح» و در این بین اگرچه اغلب موارد کودک همسری به طور غیر قانونی رخ داده و ثبت نمی‌شوند اما آنچه از پژوهش‌ها بر می‌آید این است که بعضا قضات برای تشخیص مصلحت طفل تنها رضایت پدر و بلوغ جسمی کودک را در نظر گرفته و رضایت و آگاهی طفل و بلوغ فکری وی را لحاظ نمی‌کنند.

از سوی دیگر صاحب نظران معتقدند اعطای وام ازدواج می تواند از جمله عوامل تسهیل کننده کودک همسری محسوب شده و منجر به ایجاد انحرافاتی در ازدواج نظیر ازدواج و طلاق های صوری برای دریافت وام شود.

محمد مهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان دولت دوازدهم نیز سال گذشته با اظهار نگرانی نسبت به افزایش رقم وام ازدواج برای دختران زیر ۲۳ و پسران زیر ۲۵ سال و امکان رخ دادن ازدواج و طلاق‌های صوری برای دریافت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی به ایسنا گفته بود «متاسفانه علیرغم اهمیت تدوین دستورالعمل برای نظارت دریافت کنندگان وام ازدواج همچنان شاهد بی‌توجهی به آن هستیم درحالی که رسیدگی به چنین مسائلی به مراتب مهم‌تر از افزایش اعداد و ارقام وام ازدواج است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا