بین‌المللی

ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان عبور کرد

آمریکا همچنان به تنش‌زایی در منطقه «ایندوپاسیفیک» ادامه می‌دهد که نمونه آن عبور مجدد ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، بر اساس بیانیه ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا، ناوشکن «یو اس اس میلیوس» مجدداً از آبراهه حساس بین جزیره تایوان و چین عبور کرد.

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا در این بیانیه آورده است: ناوشکن یو اس اس میلیوس از کلاس «آرلی برک» در ۲۳ نوامبر (۲ آذر) از تنگه تایوان و در آب‌های بین‌المللی مطابق با قوانین بین‌المللی، طبق روال همیشگی عبور کرد. عبور از تنگه تایوان نشانگر تعهد آمریکا به منطقه «ایندوپاسیفیک» باز و آزاد است.

اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن و عبور ناوهای نظامی آمریکا از این آبراه حساس و راهبردی در راستای به چالش کشیدن دولت پکن صورت می‌گیرد.

پکن بارها اعتراض خود را نسبت به چنین اقداماتی اعلام کرده است و گفته که این دست اقدامات خدشه‌ای به سیاست اصل چین واحد محسوب می‌شود و بارها از طرف آمریکایی خواسته است به این اصل احترام بگذارد.

این در حالی است که آمریکا و شرکای غربی‌اش اخیراً و در راستای سیاست‌های تنش برانگیز «ایندوپاسیفیک» واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت رو به افزایش چین و علی‌رغم ادعای احترام به اصل چین واحد، سعی در تحریک جریان‌های جدایی طلب در مناطق تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ دارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا