چرخانزنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

اخبار این ماه را با یاد و خاطره آبان سال نود و هشت و رنگ نارنجی ماه نوامبر، نمادی از پرهیز خشونت آغاز می‌کنیم.

مرور مهم‌ترین اخبار زنان در آبان‌ماه

♦️ ۲۵ نوامبر نزدیک است، این روز یادآور عزم همگانی برای توقف خشونت علیه زنان است. به این مناسبت، تمام روزهای ماه نوامبر نارنجی می شود تا به ابعادی پرداخته شود که می‌تواند به خشونت بر زنان پایان دهد.

🔸در دنیا از هر سه زن یک زن تحت خشونت است.

🔸نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد دختران جهان در فضای مجازی بیشتر از خیابان مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند.

 

🔸در ایران لایحه خشونت علیه زنان همچنان در مجلس خاک می‌خورد.

🔸نتایج تحقیقات منتشر شده نشان می‌دهد که خشونت جسمی بعد از خشونت روانی، بدترین نوع خشونتی است که زنان ایرانی تحمل می‌کنند.

🔸قتل دو زن در پی درخواست ازدواج در کرمانشاه و همدان: آرزو لطفی با ضرب گلوله و نگار احمدی بعد از ربوده شدن و تجاوز هر دو توسط خواستگارانشان به قتل رسیدند.

 

♦️افزایش دستوری موالید: ابراهیم رئیسی قانون حمایت از خانواده را برای اجرا به وزارتخانه بهداشت و درمان، آموزش پزشکی، معاونت امور زنان و خانواده ابلاغ کرد.

♦️تهرانی‌ها پیر می‌شوند بچه‌دار نمی‌شوند: مسعود پزشکیان در انتقاد ازدواج و فرزندآوری گفت: «ازدواج و فرزندآوری، معیشت و شغل می‌خواهد نه قانون»

♦️هزینه برای بچه‌دار شدن: کمترین هزینه از زمان بارداری تا یک سالگی حدود پنجاه ملیون تومان و بیشترین هزینه بین صد تا صد و بیست میلیون تومان است.

♦️دوبرابر شدن جمعیت زیر خط فقر: نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در دوره سه ساله ۹۶ تا ۹۹، جمعیت زیر خط فقر بیش از دو برابر شده است.

♦️آموزش روش پیشگیری به رزیدنت‌های زنان و زایمان متوقف شد: عضو کمیته کشوری مبارزه با ایدز هشدار داد، محدودیت استفاده از روش های پیشگیری از بارداری در طرح جوانی جمعیت، موج تازه‌ایی از ایدز و بیماری‌های مقاربتی را به همراه خواهد داشت.

♦️چهار میلیون زوج ایرانی دچار ناباروری هستند: یکی از راه‌های فرزند آوری قانونی، صیغه بارداری برای خانواده‌هایی است که فرزند ندارند. نرخ مادری برای حمل جنین خانواده‌های نابارور، چهل میلیون تومان با ماهی یک میلیون تومان است.

🔸اگر کارتن خواب دیدید به ۱۳۷ خبر دهید: مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری از آمادگی کامل برای اسکان کارتن‌خواب‌ها در گرمخانه‌ها خبر داد. این در حالی است که تهران با کمبود ظرفیت گرمخانه‌ها برای زنان کارتن‌خواب روبرو است.

🔸دور کاری زنان حذف از عرصه های سیاسی اجتماعی: صدور بخشنامه دورکاری برای زنانی که فرزند کمتر از شش سال دارند با نگرانی و واکنش های فراوانی همراه است.

🔸عدم امنیت شغلی در محیط کار زنان: در شیفت شب کارخانه ریسندگی در سمنان حادثه دلخراشی اتفاق افتاد. گیر کردن مقنعه لای دستگاه ریسندگی جان یک زن بیست و یک ساله به نام مرضیه طاهریان را گرفت.

🔸زنانه شدن چهره سالمندی در ایران: جمعیت شناسان معتقدند اگر چه تعداد تولد پسران به نسبت دختران بیشتر است ولی درصد مرگ و میر مردان از زنان پایین‌تر است.

🔸مادر محیط زیست ایران در گذشت: ۱۷ آبان مه لقا مداح در سن صد و چهار سالگی در گذشت.

🔸معلم بیجاری به جمع ده معلم برتر دنیا پیوست: ثریا مطهرنیا، توسط بنیاد وارکی و با همکاری یونیسف به عنوان ده معلم برتر دنیا انتخاب شد.

🔸ترک تحصیل ۹۷۰ هزار دانش‌آموز: اتفاقی که نیازمند آسیب شناسی است. اعلان خبر از طرف آموزش و پرورش کافی نیست.

🔸مسافران ذوق می‌کنند وقتی می‌فهمند خلبان یک زن است: ملیکا کریمی یکی از خلبانان زن ایرانی است که با شرایط بسیار سخت به عنوان خلبان مشغول کار است. برخورد مسافران با شنیدن نام او با خوشحالی همراه است.

 

♦️ورزش زنان:

♦️پیروزی بزرگ تیم ملی زنان ایران و راهیابی آنها به جام ملت‌ها: برد زنان ایرانی از تیم ملی اردن با حاشیه‌هایی همراه بود. ادعای فدراسیون فوتبال اردن درباره مرد بودن زهره کودایی رد شد.

♦️برخورد با ورزش دسته جمعی زنان در اصفهان: دبیر ستاد امر به معروف، احمد عبدالهی با انتشار ورزش گروهی زنان که به شکل رقص بود، عکس‌العمل نشان داد و خواستار برخورد نیروی انتظامی شد.

♦️طرح ورود زنان به ورزشگاه در مجلس تکذیب شد.

کانال علمی مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا