جوانان

سرمای استخوان سوز و جان بی پناه، پناهجویان در مرز های قاره اروپا

یک پناهجوی کُرد اهل شهرستان ثلاث‌باباجانی واقع در استان کرمانشاه در مرز بلاروس با لهستان در اثر سرمازدگی جانباخت. این اولین خبر جان باخته مهاجران بی پناه میهن ما نیست. افراد بی شماری از پناهجویان در کشورهای اروپایی به علت مراعات نکردن مقررات انسانی از سوی دولت های غربی جان شان را در راه رسیدن به یک زندگی عادی از دست داده اند…..

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ (۲۲ نوامبر ۲۰۲۱)، یک پناهجو با هویت بختیار موسی‌زاده ۲۵ ساله و اهل شهرستان ثلاث‌باباجانی در مرز بلاروس با لهستان در اثر سرمازدگی جانش را از دست داد.

خانواده بختیار موسی‌زاده از سال ۱۹۷۹ و در زمان جنگ ایران و عراق همراه با صدها خانواده دیگر آواره عراق شده و در کمپ “الطاش” واقع در استان رمادی سکونت داده شدند.

سال ۲۰۰۵ و پس از سقوط حکومت صدام حسین این خانواده‌ها به کمپ‌های پناهجویان در سلیمانیه، کلار و اربیل واقع در اقلیم کُردستان منتقل شدند و خانواده بختیار نیز به کمپ باریکه در نزدیکی سلیمانیه منتقل شده بودند.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون دست‌کم ۷ پناهجوی کُرد اهل شهرهای کرمانشاه، ثلاث‌باباجانی، مریوان (۳ مورد) و سردشت (۲ مورد) در حین رفتن به اروپا جانشان را از دست داده‌اند که دو نفر از آنها زن بوده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا