جوانان

افزایش سوءتغذیه کودکان در ایران

معمولا برای سنجش سلامتی یک جامعه  وضعیت تغذیه کودکان زیر ۵ سال را بررسی می کنند،  با این معیار واقعی است که سلامتی جامعه محک می خورد زیرا هیچ پدر و مادری حاضر نمی شود که از فرزندان خرد سال شان را از غذای لازم محروم سازد، مگر این که امکان بدست آوردن آن را نداشته باشد. این جاست که فقر و محرومیت چهره چرکین خود را نشان می دهد…..

کارشناسان و متخصصان عوامل ایجاد سوءتغذیه کودکان را وزن کم درهنگام تولد، عدم استفاده از غذای کمکی و نداشتن تغذیه تکمیلی اعلام کردەاند.

سوءتغذیه در سال‌های اولیه زندگی مشکلاتی مانند کندی رشد بدن، کوتاهی قد و عقب‌ماندگی ذهنی در کودکان حتی تا سنین بالاتر را نیز در پی خواهد داشت.

بر اساس آمارهای جهانی بیش از نیمی از مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال بدلیل سوءتغذیه بودە است.

در ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی در ۳ سال گذشته شمار کودکان زیر ۵ سال که دچار کم وزنی و سوءتغذیه شده‌اند بە صورت چشم‌گیری افزایش داشتە بە طوری کە آمارهای رسمی رژیم حداقل ۸ استان کە با ناامنی غذایی درگیرند را نشان می‌دهد.

به گفته کمیته امداد رژیم در سال ۹۹ نزدیک به ۶۰ هزار کودک زیر ۵ سال دچار سوءتغذیه شناسایی شده‌اند.

این نهاد رژیم در یک اقدام تبلیغاتی اعلام کرده بود که شماری از کودکان و زنانی که از سوءتغذیه رنج می‌برند را تحت پوشش قرار داده است اما مدیرکل دفتر بهبود تغذیه رژیم گفتە است که کمک ۱۰۰ هزار تومانی این نهاد رژیم هیچ کمکی به رفع این مشکل نخواهد کرد.

به گفته کارشناسان اقتصادی در حال حاضر خط فقر در رژیم ایران به ۱۲میلیون تومان رسیده است کە بر اساس آمارها بیش از ۵۰ درصد جمعیت ایران زیر خط فقر هستند.

در حال حاضر کودکان ۲ استان “کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان” بە دلیل فقر دچار سوءتغذیه شدید می‌باشند.

جمعیت زیر خط فقر در کردستان بیشتر از میانگین رژیم ایران است کە استان‌های “کرمانشاه و ایلام” در صدر آن قرار دارند.

بر اساس آمارهای رسمی جمهوری اسلامی حجم از دست رفتن قدرت خرید خانوارها به بالاترین سطح خود در ۳ دهه گذشته رسیده است کە به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی رژیم در دهه ۹۰ سرانه مصرف گوشت قرمز ۵۰ درصد کاهش داشتە است.

به گفته مرکز آمار رسمی از سوی رژیم «ولایی« نرخ تورم مواد غذایی سه دهک پایین درآمدی در شهریور ماە سال جاری به بالای ۶۰ درصد رسیده است کە این موضوع تاثیر منفی بیشتری بر سوءتغذیه کودکان خواهد داشت.

رژیم ایران سلاح گرسنگی و فقر و در سال‌های اخیر با چاشنی کرونا را برای کنترل مردم بە کار گرفتە است و سرمایه مردم را در پیشبرد اهداف ضد مردمی خود به کار می‌گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا